Witamina B6

Witamina B6 jest bardzo ważnym składnikiem. Bez niej organizm nie jest w stanie dobrze funkcjonować. Można dostarczać ją wraz z pożywieniem lub suplementami diety. Na temat jej suplementacji można znaleźć wiele informacji. Nie wszystkie z nich są prawdziwe. Zobacz najczęstsze fakty i mity o witaminie B6.

Spis Treści

Na witaminę B6 składa się kilka substancji

FAKT. Witamina B6 jest określeniem na kilka substancji, które mają podobne pochodzenie, budowę chemiczną oraz właściwości. Jest to aż 6 organicznych związków chemicznych: pirydoksyna, pirydoksamina, pirydoksal a także ich formy fosforanowe. Witamina B6 rozpuszcza się w wodzie i bierze udział w szeregu procesów w organizmie człowieka.

Zapotrzebowanie na witaminę B6 zależy od wieku

FAKT. Zapotrzebowanie człowieka na witaminę B6 zależy od wieku, a także stanu organizmu. Większa podaż jest potrzebna m.in. przy stwierdzonych niedoborach oraz w czasie ciąży i karmienia piersią. W takich sytuacjach dawka powinna być ustalona w porozumieniu z lekarzem. Natomiast zapotrzebowanie na witaminę B6 u zdrowych dorosłych wynosi 1–2 mg dziennie. U dzieci jest ono o połowę mniejsze.

Niemożliwy jest niedobór witaminy B6.

MIT. Niedobór witaminy B6 jest jak najbardziej możliwy. Są na niego narażone osoby, które nie odżywiają się prawidłowo, a także cierpią na różnego rodzaju zaburzenia wchłaniania. Można go rozpoznać w badaniach laboratoryjnych krwi, a także na podstawie objawów chorobowych. Pojawiają się one, ponieważ przez brak witaminy B6 organizm nie może poprawnie funkcjonować. Są to:

 • zaburzenia nastroju (w tym depresja),
 • drgawki,
 • problemy ze snem,
 • złe samopoczucie,
 • pogorszenie się sprawności umysłowej,
 • stany zapalne skóry,
 • zwiększona podatność na infekcje.

Niedobór witaminy B6 sprzyja rozwojowi wielu zaburzeń i chorób. Są to m.in. niedokrwistość i miażdżyca.

Nadmiar witaminy B6 nie jest szkodliwy

MIT. Nadmiar witaminy B6 może być równie szkodliwy, co jej niedobór. Dlatego osoby stosujące suplementy diety powinny zachować szczególną ostrożność. Objawy świadczące o przedawkowaniu to różnego rodzaju zaburzenia ze strony układu nerwowego (np. nieprzyjemne mrowienie w kończynach). Dzieje się tak, ponieważ witamina B6 jest neurotoksyczna.

Witamina B6 jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu

FAKT. Bez witaminy B6 w organizmie nie może zachodzić wiele życiowych procesów. Substancja ta jest potrzebna do:

 • przemian i rozkładu aminokwasów,
 • rozkładu tłuszczów,
 • rozkładu węglowodanów i magazynowania energii,
 • syntezy hemoglobiny,
 • tworzenia się niektórych hormonów.

Ponadto witamina B6 wspiera pracę serca, układu nerwowego, a także odporność organizmu.

Witaminę B6 można suplementować

FAKT. Podstawowym źródłem witaminy B6 powinno być pożywienie. Substancja ta jest obecna m.in. rybach, jajach, nasionach roślin strączkowych i produktach pełnoziarnistych. Dieta musi być zróżnicowana i dopasowana do potrzeb organizmu.

Można sięgnąć także po suplementy diety z witaminą B6. Często są to preparaty złożone, które zawierają także magnez lub inne substancje (np. olej z wiesiołka).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here