Zalanie domu — odszkodowanie

Zalanie mieszkania czy domu zalicza się do jednych z najczęściej występujących usterek w nieruchomości, które wyrządzają naprawdę poważne szkody. Kto wypłaca odszkodowanie za zalane mieszkanie i w jakiej wysokości? Wiele zależy od licznych czynników i indywidualnej sytuacji. Sprawdź, jak działają towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku zalania mieszkania, uwzględniając chociażby winę za tego rodzaju szkodę.

Spis Treści

Zalanie mieszkania z winy sąsiada

Jeśli sąsiad, który zalał Twoje mieszkanie, posiada ubezpieczenie swojej nieruchomości, odszkodowanie zostanie wypłacone z jego polisy. Musisz jednak wiedzieć, że ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, chyba że taki obowiązek nałoży bank udzielający kredyt hipoteczny na nieruchomość. Jeśli sąsiad nie posiada ubezpieczenia na swoje mieszkanie albo nie obejmuje ono usterki związanej z zalaniem, o odszkodowanie za zalane mieszkanie możesz ubiegać się z własnej polisy, a towarzystwo ubezpieczeniowe rozliczy się bezpośrednio z sąsiadem. A co w sytuacji, w której sąsiad ani Ty nie posiadacie ubezpieczenia na mieszkanie? Pozostaje załatwienie sprawy polubownie, sąsiad powinien ugodowo ponieść koszty przeprowadzenia koniecznego remontu.

Odszkodowanie za zalany dom

Jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie za zalany dom, a zalanie nastąpiło z winy usterki, wystąp o takie świadczenie do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiłeś polisę na nieruchomość. Weź jednak pod uwagę, że ubezpieczalnie stosują różne zapisy, odszkodowanie może nie zostać ci wypłacone, jeśli zalałeś dom umyślnie albo stan techniczny nieruchomości był zły i nie podlegał regularnym serwisom w ramach funkcjonowania systemów kanalizacyjnych. Takie warunki muszą być spełnione w przypadku każdego rodzaju ubezpieczenia na dom, odszkodowanie za pożar nieruchomości zostanie wypłacone po spełnieniu dokładnych kryteriów.

Artykuł powstał na podstawie informacji merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here