Prawidłowo wykonany demakijaż nie tylko minimalizuje wystąpienie problemów skórnych, ale przede wszystkim sprawia, że cera przyjmuje więcej składników aktywnych z kremu pielęgnacyjnego. Jak poprawnie wykonać demakijaż? Przedstawiamy 5 zasad demakijażu twarzy.
Spis Treści
5 zasad demakijażu twarzy
Demakijaż to jeden z najważniejszych kosmetycznych rytuałów. Wbrew pozorom jego wykonanie wcale nie należy do łatwych zadań. Wciąż wiele kobiet robi go nie tak, jak trzeba. Dobre oczyszczanie usuwa makijaż i wszystkie zanieczyszczenia, które zgromadziły się na skórę. Jednak to nie wszystko.
Demakijaż tonizuje, koi ewentualne podrażnienia i przygotowuje cerę do wchłonięcia jak najwięcej składników aktywnych produktów pielęgnacyjnych aplikowanych na skórę. Dlatego prawidłowe oczyszczenie jest tak ważne.
1. Stosuj odpowiednie kosmetyki do oczyszczania skóry
Na rynku znajdziesz mnóstwo produktów do oczyszczania skóry, takich jak: mleczka, płyny micelarne, emulsje, pianki, żele, balsamy oraz oleje. Produkty te różnią się między sobą konsystencją, składem, działaniem, a także ceną. Który z nich wybrać?
Świadoma pielęgnacja opiera się na stosowaniu kosmetyków, odpowiednich do rodzaju cery. Skóra sucha ma zupełnie inne wymagania niż cera tłusta lub mieszana. Dlatego w pierwszej kolejności ustal typ swojej cery i dopiero wtedy wybierz odpowiednie dla niej produkty.
2. Zachowaj odpowiednią kolejność
Demakijaż twarzy zawsze należy rozpocząć od oczu oraz ust. Aby oczyścić oko z kredki do powiek czy tuszu do rzęs, nasącz wacik kosmetyczny płynem do demakijażu, a następnie przyłóż go do zamknięte powieki. Odczekaj około minuty.
W tym czasie cząsteczki makijażu rozpuszczą się, co ułatwi ich usunięcie. Nigdy nie pocieraj oka. Skóra w tym miejscu jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Po dokładnym oczyszczeniu oczu i ust przejdź do demakijażu twarzy.
3. Pamiętaj o odpowiednim kierunku demakijażu
Usuwając makijaż, należy pamiętać o odpowiednim kierunku demakijażu. Nie zaleca się przecierania wacikami oka od środka do zewnątrz, ponieważ powoduje to rozciągnięcie się delikatnej skóry, a tym samym szybsze pojawienie się zmarszczek. Natomiast rozpuszczony makijaż z oka ściąga się od góry do dołu lub do wewnątrz.
4. Zwróć uwagę na temperaturę wody
Oczyszczanie skóry pianką, żelem lub emulsją wymaga dokładnego spłukania twarzy wodą. Woda powinna być letnia, ponieważ zbyt gorąca może spowodować podrażnienia, a zbyt zimna nie usunie wszystkich zanieczyszczeń.
Nie bez znaczenia jest również twardość wody. Niestety w wielu polskich miastach woda jest twarda, co ma negatywny wpływ na naturalną barierę ochrony skóry. To z kolei może uszkodzić komórki, a także osłabić aktywność włókien elastynowo-kolagenowych. Warto zainwestować w dzbanek filtrujący lub urządzenia do zmiękczania wody.
5. Nie zapomnij o odpowiednim nawilżeniu
Po dokładnym oczyszczeniu twarzy z makijażu i zanieczyszczeń przejdź do etapu tonizowania skóry, a następnie nałóż kosmetyk nawilżający.