Jak wyczyścić żelazko
fot. Pexels

Jak wyczyścić żelazko? Na pewno wiele razy zadawaliście sobie to pytanie, gdy orientowaliście się, że coś jest z nim nie tak. Sposobów na walkę z zabrudzonym żelazkiem w sieci jest naprawdę sporo, ale niestety wiele z nich nie jest w ogóle sprawdzonych. Dziś dzielimy się z Wami takimi trikami, które działają!

Spis Treści

Skąd się bierze kamień w żelazku?

Niestety to nasza wina, a nie żelazka, ponieważ to my, zamiast destylowanej wody wolimy wlać wodę prosto z kranu, a ta niestety jest twarda, co w linii prostej prowadzi do tworzenia się kamienia. Najczęściej przecieramy oczy ze zdumienia, gdy chcąc wyprasować małą czarną sukienkę, w jednej chwili widzimy na niej białe dziwne ślady i coś, co właśnie wygląda jak drobny piasek/kamień. Najczęściej problem zauważamy, gdy jest już za późno. To błąd! Powinniśmy już wcześniej zwrócić uwagę np. na zapchane wyloty generatora pary, które nie działają tak jak na początku. To sygnał, aby zająć się w odpowiedni sposób żelazkiem!

kobieta trzyma w dłoni żelazko
fot. Pexels

Jak wyczyścić żelazko – jak pozbyć się kamienia?

Oczywiście najlepiej jest działać wcześniej. Prewencyjne ruchy zawsze sprawią, że będziecie dłużej cieszyć się z żelazka i nie będziecie musieli go szybko wymieniać lub walczyć z kamieniem. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby do żelazka trafiała woda destylowana, to jest kluczowe.

Jeśli natomiast już spotka Was ta niemiła sytuacja, jaką jest zakamienione żelazko, z którego nie wydobywa się para i cieknie woda, to znak, żeby szybko działać! Nalej na ściereczkę ocet (lepiej, żeby nie był to ocet jabłkowy tylko zwykły), owiń nią wykałaczkę i po kolei każdy otwór w żelazku przepychaj. Po tej czynności rozrób wodę i ocet w stosunku 1:1 i wlej do zbiornika. Chwyć za ściereczkę (coś, czego nie będzie Ci szkoda) i zacznij prasować z wykorzystaniem pary. Rób to do momentu, gdy mieszanka zniknie ze zbiornika. Wlej następnie destylowaną wodę i ponownie powtórz czynność.

Jak dbać o żelazko?

Najważniejsze jest to, aby korzystać z wody destylowanej (upewnij się jednak, czy Twój model może być w ten sposób czyszczony) i po skończonym prasowaniu zawsze wylewać wodę ze zbiorniczka. Stawiaj żelazko pionowo. Nigdy nie kładź go poziomo np. w szafce. Staraj się regularnie przecierać wodą z octem.

Czego nie robić w czasie czyszczenia żelazka? Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby wszelkie czynności wykonywać w momencie, gdy żelazko nie jest podłączone do prądu! Nie trzyj na siłę wykałaczkami. Nie używaj do czyszczenia ostrych, metalowych narzędzi.

osoba ubrana w maskę i żółty strój ochronny stoi na różowym tle przy desce do prasowania
fot. Pexels

A jaki inne triki na sprzątanie znacie, które są godne polecenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here