Z racji znajomości języka niemieckiego, ale nie tylko, Polacy wyjeżdżają do Austrii z szansą na możliwość zarobku. Zatrudnienie mogą znaleźć głównie w usługach, turystyce, hotelach, w sklepach lub kawiarniach. Przyzwoite zarobki i spokojne życie są wystarczającymi argumentami do tego, aby zarabiać na chleb w tym kraju. Pracownik pracujący legalnie, ma odprowadzane składki na podatek dochodowy. Po powrocie do kraju może starać się o zwrot nadpłaconej kwoty. Jak tego dokonać?
Spis Treści
Zeznanie podatkowe w Austrii – o czym należy pamiętać?
Obowiązkiem złożenia zeznania podatkowego w Austrii, objęte są osoby zameldowane, z rocznym dochodem przekraczającym 12 tys. euro, posiadające w jednym roku podatkowym więcej niż jednego pracodawcę, mające status rezydenta oraz ci, którzy zostali wezwani przez austriacki urząd skarbowy.
Zwrot podatku z Austrii jest możliwy wtedy, gdy poprawnie i w terminie zostanie złożone zeznanie podatkowe. Czas graniczny wynosi tyle samo co w Polsce, czyli wymagane dokumenty musimy wysłać do dnia 30 kwietnia. Czas trwania całego procesu podatkowego trwa głównie od 2 do 6 miesięcy. Podatnik otrzyma swój zwrot na polskie konto bankowe.
Istotne dokumenty, które będą potrzebne przy całej procedurze to posiadanie karty podatkowej – Lohnzettel, którą podatnik powinien otrzymać do końca stycznia w formie elektronicznej lub papierowej do końca lutego. Pozostałe formularze to deklaracja E1 oraz druk EU-EWR, który wypełnia polski urząd skarbowy.
Zwrot podatku wraz z biurem rachunkowym
Niewielu Polaków o tym wie, ale w Austrii obowiązuje szereg ulg podatkowych, które podniosą kwotę zwrotu. Należą do nich ulgi na podróże między Austrią a Polską, ulga z tytułu dojazdu do pracy, ulgi dla osób mających dzieci, jednorazowy dodatek na dziecko czy ulgi z tytułu podwójnego gospodarstwa domowego. Z tego tytułu możemy uzyskać dodatkowe kilkaset euro, które zasilą nasz budżet.
W tym celu warto zwrócić się do doradców, którzy od lat pomagają Polakom odzyskać nadpłacony podatek. Biuro rozliczeń zagranicznych wypełni za podatnika wszystkie niezbędne formalności i wyśle w naszym imieniu do urzędu skarbowego w Austrii. Wystarczy jedynie dostarczyć doradcy wymagane dokumenty, podpisać i oczekiwać na zwrot. W taki sposób pieniądze otrzymamy szybciej na konto i mamy pewność, że zeznanie podatkowe zostało wykonane prawidłowo i bez błędów oraz gwarancja całkowitego zwrotu podatku, po przepracowaniu minimum pół roku w Austrii.