Bezpieczny dom podczas urlopu, czyli rolety zewnętrzne na straży
Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Letnie miesiące to czas urlopów i… wzmożonych kradzieży! Jak zadbać o bezpieczeństwo dobytku podczas wakacyjnych wyjazdów? Czy są sprawdzone patenty, które pomogą nam uchronić mieszkania i domy przed złodziejami? Podpowiadamy.

Spis Treści

Jakie są sposoby zabezpieczenia domu podczas wakacyjnego wyjazdu?

Kiedy wyjeżdżamy na wakacje, chcemy mieć na głowie jak najmniej zmartwień. To właśnie dlatego ostatnie dni przed podróżą są zazwyczaj szalone i pełne obowiązków – staramy się bowiem zapiąć wszystkie najważniejsze sprawy na ostatni guzik. Mamy tutaj na myśli niedokończone projekty w pracy, wykupienie ubezpieczenia czy zaopatrzenie się w najpotrzebniejszy sprzęt na wyjazd. Dzięki temu możemy się potem w 100% zrelaksować i skupić na odpoczynku, niezależnie od tego, czy wybraliśmy opalanie na plaży, górskie wspinaczki czy intensywne zwiedzanie. Oprócz zadbania o swoje bezpieczeństwo w trakcie wyjazdu nie zapominajmy także o ochronie tego, co zostawiamy na miejscu – domu lub mieszkania. Nasz urlop to doskonała okazja dla złodziei, którzy według policyjnych statystyk właśnie w okresie wakacyjnym zbierają naprawdę najlepsze plony.

Niestety nie ma jednego, sprawdzonego sposobu na uniknięcie włamania podczas wakacyjnego wyjazdu. Możemy jednak zrobić kilka rzeczy, aby odstraszyć lub utrudnić złodziejowi dostanie się do środka. To najważniejsze z nich:

  • Przezorność – unikajmy rozpowiadania nieznajomym i mniej zaufanym osobom o swoim majątku czy planach wyjazdowych. Lepiej, aby nasze wakacyjne zdjęcia były publikowane wyłącznie dla najbliższych.
  • Wyposażenie – inwestując w atestowane drzwi czy okna antywłamaniowe i dobrej jakości zamki, zapewniamy sobie bezpieczeństwo przez cały rok, nie tylko podczas urlopu.
  • Postaw na ludzi – poproś zaufaną osobę lub sąsiada o to, aby zwrócił uwagę na twoją nieruchomość. Regularne wizyty są wskazane nie tylko ze względu na konieczność podlania kwiatów, lecz także stworzenia sztucznego ruchu. Odsłonięcie zasłon czy otworzenie okien może skutecznie odstraszyć złodziei obserwujących dom, czy mieszkanie.
  • Zainwestuj w elektronikę – monitoring czy choćby wideodomofon może skutecznie odstraszyć włamywaczy.
  • Dodatkowa ochrona okien i drzwi – tutaj najlepszym krokiem będzie montaż rolet zewnętrznych. W wersji budżetowej możemy postawić na klasyczne kraty.
  • Utrudnienia wewnętrzne – oprócz ochrony zewnętrznej naszego domu, powinniśmy wziąć także pod uwagę scenariusz, w którym złodziejom udaje się pokonać nasze przeszkody. Warto zatem schować pieniądze, biżuterię czy inne cenne rzeczy w różnych, nieoczywistych miejscach.

Dlaczego potrzebujesz rolet zewnętrznych?

Jednym z najlepszych sposobów na utrudnienie włamania się do mieszkania czy domu jest montaż rolet zewnętrznych. Podniesienie ich będzie kosztowało złodziei bardzo dużo siły, nie mówiąc już o hałasie, który będzie temu towarzyszył. To jednak nie wszystko – te osłony okienne zabezpieczają nieruchomość na wiele sposobów, zapewniając:

  • odpowiednią temperaturę: latem odbijają promienie słoneczne, dzięki temu we wnętrzu utrzymuje się optymalna temperatura, nawet jeśli na zewnątrz szaleje upał. Pozwala to zaoszczędzić na klimatyzacji. Jednocześnie zimą pancerz zatrzymuje ciepło w środku, a chłód za oknem, co także wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Oszczędność i komfort – idealna para.
  • swobodną kontrolę nad światłem: horror w środku dnia? Nocna zmiana? Rolety zewnętrzne pozwalają całkowicie zablokować promieniom słonecznym dostęp do domu.
  • barierę przed zjawiskami atmosferycznymi: nie musisz martwić się o stolarkę okienną, kiedy pancerz jest opuszczony. Wiatr, deszcz, śnieg czy grad – rolety wezmą to na siebie.
  • ochronę przed hałasem: pancerz wypełniony pianką poliuretanową potrafi zmniejszyć hałas dochodzący z ulicy nawet o 16 decybeli!

Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Decydując się na zakup rolet zewnętrznych, mamy do wyboru dwie opcje. Pierwszą są modele podtynkowe – decyzja o ich montażu musi zostać podjęta na początkowym etapie budowy domu czy bloku. Jak nazwa wskazuje, cały mechanizm schowany jest pod elewacją – montuje się je przed oknem, opierając się na konstrukcji ściany. Wówczas ukryta w murze skrzynia, do której zwija się pancerz, nie nachodzi na okno, a co za tym idzie, nie zmniejsza dostępu do światła dziennego.

Drugą opcją są rolety zewnętrzne natynkowe (zwane też elewacyjnymi), które można zainstalować w dowolnym momencie – bez konieczności uwzględniania ich w projekcie budowlanym. Montaż można wykonać bezpośrednio do muru lub we wnęce. Drugi sposób wiąże się jednak z ingerencją w stolarkę okienną i utratą nawet kilkunastu centymetrów szyby.

Podsumowanie

Sposobów na to, aby zminimalizować ryzyko włamania podczas wakacyjnych wyjazdów, jest wiele. Warto zadbać o każdy z nich – ochronę zapewni nam nie tylko technologia czy wysokiej jakości ochrona okien i drzwi, lecz także czujne oko zaufanej osoby.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here