Spis Treści
Nowe otwarcie na świat
Po okresie hibernacji związanym z epidemią koronawirusa turystyka zaczyna się ożywiać. Pojawiają się bardzo atrakcyjne oferty biur turystycznych. Spragnieni wyjazdów globtroterzy szykują się w świat, najlepiej daleko i w miejsca zapadające na długo w pamięć. Cóż można zaproponować współczesnemu turyście, który widzi w witrynach biur turystycznych powtarzające się reklamowe plakaty najczęściej w kółko tych samych miejsc?
A może Ameryka Południowa
Ameryka Południowa jeszcze nie jest zbyt obecna w Polsce. Znamy plażę w Rio de Janeiro, trochę Meksyk z racji Gwadelupy, Machu Picchu, ale może należałoby zwiedzić coś bardziej spektakularnego, jak na przykład Chile. Kraj ma charakterystyczny kształt pasa o długości prawie 5 tys. km. rozciągniętego wzdłuż zachodniego wybrzeża kontynentu nad Oceanem Spokojnym.
Do Republiki Chile należy ok. 3 tys. wysp przybrzeżnych i wysp na otwartym oceanie. Długi to kraj i podróżowanie z pewnością jest wyzwaniem. Trzeba zdawać sobie sprawę, że odległość między północnym krańcem Chile a południowym jest taka jak z Lizbony do Moskwy. Wycieczki Chile mogą więc różnić się trasami, ale wszystkie będą ekscytujące na miarę przygody życia.
Energetyczne Santiago i kolonialne miasteczka
Stolica Chile Santiago to duże nowoczesne i kosmopolityczne miasto. Uwiedzie przede wszystkim każdego imprezowicza. Dużo tu miejsc rozrywki, a mieszkańcy umieją się bawić i zapewniają zabawę przez całą dobę. Stolica zachwyci też miłośników Street Artu, jako że miasto jest uznawane przez artystów za najlepsze na świecie miejsce do ulicznego malarstwa i graffiti. Organizowane są wycieczki trasami znakomitych dzieł twórców z całego świata. Oczywiście punktem obowiązkowym jest Plaza de Armas to główny plac Santiago, historyczne miejsce z kolonialną historią. Niemal wszystkie turystyczne wycieczki Chile mają w swej trasie Santiago, ze względu na obecny tu międzynarodowy port lotniczy. Zupełnie inny charakter niż stolica, mają dwa miasteczka polecane turystom, czyli Arica reklamowana ze względu na łagodny klimat jako miasto wiecznej wiosny i La Serena, które zachwyca zachowanymi starymi kolonialnymi i neoklasycznymi budynkami z XIX i XX wieku oraz też plażami.
Parki Narodowe
Chile szczególnie chroni swoją niepowtarzalną przyrodę tworząc parki narodowe. Są to obszary objęte szczególną ochroną ze względu na swoje walory naturalne. 41 parków narodowych oraz 2 parki morskie zajmują aż 17,4% powierzchni kraju. Na południu w Patagonii znajduje się niesamowity park narodowy Torres del Paine. W 1978 roku organizacja UNESCO wpisała go na listę rezerwatów biosfery. Położony 400 kilometrów na północ od Cieśniny Magellana Park Narodowy Paine jest uznawany za jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi, jakie można odwiedzić i napawać się jego urodą. Zamieszkuje tu wiele gatunków zwierząt jak gwanako andyjskie (mniejszy kuzyn alpaki i lamy), nandu, flamingi i kondory. I równie zachwycające miejsce w regionie Valparaíso Park narodowy Rapa Nui na Wyspie Wielkanocnej a miejscu czekają gigantyczne posągi. Na północy z kolei nie można pominąć pustynię Atacama, z wulkanami, gejzerami i krajobrazem księżycowym. Uznawana jest za najsuchsze miejsce na świecie. Można też zwiedzić pobliskie obserwatorium ALMA, w którym znajduje się najnowocześniejszy teleskop do badania światła pochodzącego z rozmaitych ciał kosmosu.
Słona Pustynia w Chile
Słona pustynia w Chile jest najczęstszym punktem programu – wycieczki Chile. Jest częścią bardzo zróżnicowanej pustyni Atacama, która słynie z dużej różnorodności. W obrębie pustyni mieści się wyżyna Puna de Atacama, znana z ciekawych zjawisk natury, jakimi są licznie występujące tam solniska. Jednym z nich jest Salar de Atacama- niezwykła Słona pustynia w Chile. Jest to teren ogromnego, wyschniętego jeziora, którego powierzchnia wynosi ok. 3000 kilometrów kwadratowych. Hipnotyzująca, osobliwa równina pokryta wysuszoną spękaną solną skorupą koloru kawy z mlekiem. Tę wielką połać soli urozmaicają niewielkie, płytkie, tafle słonej wody, w której odbijają się góry i niebo tworząc ze słonej pustyni w Chile miejsce niepowtarzalne. Widok jest szczególny wręcz obłędny szczególnie podczas zachodu słońca. Turyści często po prostu siadają tu na soli i patrzą wokół zahipnotyzowani. Wrażenia potęguje przyległa Laguna Chaxa. Jest to fragment solniska, stanowiącego rezerwat różowych flamingów. Oprócz tych właśnie stylowych i majestatycznych ptaków występują tu też kaczki i siewki. Niezwykłe zjawisko, życie nie kojarzy nam się z pustynią. Zaskakująca Słona Pustynia w Chile zostanie w pamięci na zawsze.
Kuchnia chilijska
Będąc w Chile nie sposób nie smakować przede wszystkim znakomitego wina cenionego na całym świecie, coraz częściej spotykanego w naszych sklepach. Pije się go do każdego posiłku umiejętnie dobierając gatunek i rodzaj. Kuchnia chilijska to głównie mięso, warzywa, owoce morza i ziemniaki. Położenie kraju pozwala na konsumowanie świeżych warzyw i owoców przez cały rok. Produktem eksportowym jest olej z oliwy, oliwki i łososie. Najbardziej popularne ciasto to Pastel de choclo ciasto z kukurydzy z kawałkami kurczaka, rodzynkami, jajkiem na twardo, oliwkami i „pino”, czyli mięso mielone zasmażane z cebulą i merquén (tutejszą przyprawą ze zmielonej papryczki chilli). Bardzo syte polecane dla bardzo wygłodniałych. Popularną odmianą tej potrawy jest Pastel de jaiva, czyli ciasto kukurydziane z krabem. Na ulicy można degustować Sopaipillato okrągły, mały placek na bazie mąki i dyni, smażony na głębokim oleju o najpopularniejsza chilijska przekąska, sprzedawana na ulicy. Za 100 peso (6 groszy!!) można sobie sprawić świeżo usmażoną sopaipillę, a na nią pacnąć trochę musztardy albo „pebre” (chilijska przystawka na bazie pomidorów, cebuli i kolendry). Można też placek zjeść sam albo wymyślić swoją wersję. Często spotykane są oczywiście hamburgery i hot dogi. Cóż jesteśmy globalną wioską.
Chile to jeszcze wciąż egzotyczny dla nas kraj i dlatego warto go odkryć, poznać i zachwycić się jego urodą. Tym bardziej że obecność Polaków w Chile sięga XVIII wieku. Co prawda emigracja polska do Chile była niewielka, ale udało się nawiązać przyjazne relacje między obiema narodami, poprzez postać Ignacego Domeyki, geologa, badacza Ameryki Południowej, a także Adama Mickiewicza, który wyrażał poparcie dla ruchów wyzwoleńczych w tym kraju a także utrzymywał kontakty z wybitnym filozofem i politykiem chilijskim Francisco Bilbao.
Mamy wiec silne podstawy do kontynuowania historycznych kontaktów poprzez zorganizowaną turystykę i wycieczki do Chile, tym bardziej że ceny umożliwiają w coraz większym stopniu z korzystania z jej atrakcji.