buty do jazdy konnej

Odpowiedni strój jeźdźca wpływa nie tylko na komfort jazdy konnej, ale również osiągane wyniki. Jednym z obowiązkowych elementów garderoby są dobrze dopasowane buty. W profesjonalne obuwie do jazdy konnej powinny zaopatrzyć się również osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w siodle. Podpowiadamy, jakie modele butów sprawdzą się najlepiej i jakie właściwości powinny wykazywać.

Spis Treści

Buty do jazdy konnej jako podstawowe wyposażenie jeźdźca

Właściwie dopasowany model butów do jazdy konnej wpływa na bezpieczeństwo podczas treningu lub zawodów, ale przede wszystkim ma znaczenie, jeśli uwzględnia się optymalną kontrolę nad koniem oraz skuteczność wykonywania przez zwierzę wszelkich poleceń. Co więcej, obuwie, takie jak oficerki do jazdy konnej wykazuje również właściwości praktyczne. Tego rodzaju buty są wygodne, stabilizują, ale nie krępują ruchów i to nie tylko stopy, lecz całych kończyn, do tego zabezpieczają nogi przed niekorzystnymi warunkami, w tym chłodem bądź opadami. Wpływają również na bezpieczeństwo w czasie uprawiania jazdy konnej. Wybierając odpowiednie buty, jeździec niweluje ryzyko urazu kończyn w czasie tego rodzaju aktywności sportowej, obuwie zapobiega również utknięciu stopy w strzemieniu.

Najlepsze buty do jazdy konnej, czyli jakie?

Większość jeźdźców wybiera obuwie wykonane ze skóry. Modele najlepszej jakości zrobione są z miękkiej skóry cielęcej, która jest niezwykle elastyczna i dopasowuje się do stopy. Jednocześnie buty pozostają optymalnie wytrzymałe, odporne na intensywną eksploatację oraz wszelkie niekorzystne warunki. Nie pękają na zgięciach, nie ścierają się ani nie rysują, zabezpieczają też stopę przed mrozem. Ich tańszą alternatywą mogą być buty wykonane z twardszej skóry bydlęcej.

Wybierać można również obuwie do jazdy konnej wykonane z tworzyw sztucznych, natomiast warto, aby ich wkładka wewnętrzna była ze skóry naturalnej. Dzięki temu buty pozostaną przewiewne, nie będą przyczyniać się do powstawania odparzeń, otarć czy odcisków. Chociaż nie są tak elastyczne, jak buty skórzane, to na pewno można łatwo utrzymać je w czystości.

Sztyblety czy oficerki?

Sztyblety, czyli krótkie buty za kostkę lepiej sprawdzą się w ramach realizowanych treningów w terenie albo jazdy rekreacyjnej na koniu. Ich uzupełnieniem najczęściej są czapsy, które stanowią dodatkową ochronę łydek jeźdźca. Takie obuwie pozwala na wygodną jazdę, nie krępuje ruchów kończyn oraz ułatwia trzymanie nóg we właściwej pozycji w strzemieniu, co z kolei sprzyja ułożeniu poprawnego dosiadu.

Oficerki są obuwiem niezwykle eleganckim, a dobrze dopasowane stają się optymalnym zabezpieczeniem kończyn jeźdźca. Tego rodzaju wysokie buty wybierają profesjonalni jeźdźcy, którzy biorą udział w zawodach. Warto wybierać oficerki klasyczne, które są zapinane na zamek błyskawiczny umiejscowiony na tylnej części łydki. Te sznurowane zakłada się dłużej, za to udaje się lepiej dopasować do nogi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here