kredyty preferencyjne

W wielu bankach można spotkać zarówno stałe, jak i okresowe oferty kredytów preferencyjnych. Preferencyjnych, a więc bardziej korzystnych niż te dostępne dla ogółu społeczeństwa. Mogą one mieć przykładowo mniejsze oprocentowanie lub prowizję, ale też przykładowo uproszczony proces wnioskowania czy wyższą dostępną maksymalną kwotę kredytu. Dlaczego i komu banki udzielają tego typu kredyty?

Spis Treści

Kredyty dofinansowane przez państwo

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o kredytach dofinansowanych przez państwo, takich jak kredyty dla rolników czy kredyty studenckie. Ich celem jest wspomożenie grup społecznych istotnych dla rozwoju i funkcjonowania państwa.

Rolnicy są kluczowi dla gospodarki, a dofinansowywanie ich kredytów (zaciągniętych na cele związane z prowadzoną działalnością rolniczą, na przykład zakup ziemi) wspomaga ich rozwój, który często w inny sposób byłby niemożliwy.

Wiele ciekawych i pożytecznych informacji na temat kredytów dla rolników znaleźć można na portalu branżowym http://rol-kredyt.pl/.

Jeśli zaś chodzi o kredyty studenckie, to ich zadaniem jest udostępnienie edukacji wyższej również osobom z biedniejszych rodzin, które bez wsparcia finansowego nie byłyby w stanie kontynuować nauki. Nie tylko są one dofinansowywane przez państwo, ale ich spłatę rozpoczyna się nie od razu, a dopiero po dwóch latach od zakończenia studiów, co daje czas na znalezienie pracy i ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej.

Kredyty dla zawodów zaufania publicznego

Na korzystniejsze kredyty, już nie dofinansowywane ze środków państwowych, a po prostu wynikające z dobrej woli banków, mogą niekiedy liczyć przedstawiciele zawodów zaufania publicznego. Mowa tutaj na przykład o lekarzach czy prawnikach (którzy są podwójnie dobrymi klientami, ponieważ nie dość, że cieszą się zaufaniem społecznym, to również z reguły są zamożni), ale też strażakach, żołnierzach, nauczycielach czy policjantach.

Tego typu osoby postrzegane są jako wiarygodne i rzetelne, w związku z czym prawdopodobieństwo, że będą się one spóźniać ze spłacaniem kredytu, jest mniejsze niż w przypadku niektórych innych zawodów.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://rol-kredyt.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here