Do jakiej jazdy rower górski

Rower górski, czyli rower MTB, to dzisiaj jeden z najczęściej wybieranych modeli jednośladu. Wszystko dlatego, że nadaje się do jazdy właściwie w każdych warunkach, ale najczęściej wykorzystywany jest do podróżowania rowerem na tych najbardziej trudnych trasach. Trzeba przyznać, że jazda rowerem miejskim po wyboistej ścieżce nie jest zbyt komfortowa, natomiast amortyzacja, jaka jest charakterystyczna dla rowerów górskich świetnie radzi sobie z wszelkimi niedogodnościami na drodze. Poznaj lepiej rower górski już teraz.

Rower górski – konstrukcja

Rowery górskie, czyli cieszące się ogromną popularnością rowery MTB charakteryzuje specyficzna geometria, idealna amortyzacja, mocne hamulce, odpowiednie przełożenie oraz szerokie opony z wyraźnym bieżnikiem. Właśnie taka konstrukcja sprawia, że rowerem górskim zrealizujemy każdą wycieczkę, nie tylko po górach, ale też w lesie, na wyboistej drodze albo nieutwardzonym terenie.

Nie ma wątpliwości, że to jeden z tych modeli rowerów, które doskonale nadają się do jazdy ekstremalnej dla najbardziej wymagających sportowców. Oczywiście, trzeba zaznaczyć, że dobry rower górski nadaje się nie tylko do jazdy profesjonalnej po trudnym terenie czy na długich dystansach. Jest to także odpowiedni jednoślad dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rowerowymi wycieczkami, ale chcą wybierać te trudniejsze trasy na łonie natury.

Czy rower górski nadaje się do jazdy miejskiej?

Popularny „góral” występuje w różnych modelach, tych dla zaawansowanych kolarzy, jak i amatorów wycieczek rowerowych po nierównym podłożu. Konstrukcja roweru górskiego pozwala bez problemu pokonywać duże podjazdy, jak i strome zjazdy. Czy jest to jednak rower odpowiedni, którym z powodzeniem można przemierzać miejskie uliczki i ścieżki rowerowe?

Do jazdy na krótkich dystansach po mieście można oczywiście wykorzystać rower górski, jednak jego przeznaczenie jest zupełnie inne. To jednoślad do jazdy bardziej ekstremalnej, nie daje optymalnego komfortu podróżowania, niezbyt nadaje się więc do przyjemnej jazdy o poranku do pracy czy dłuższej wycieczki po parku. Należy zwrócić uwagę, że przeznaczone do jazdy po mieście rowery miejskie, charakteryzują się specjalną konstrukcją ramy, która pozwala rowerzyście utrzymywać wyprostowaną pozycję ciała. W rowerze górskim ta jest znacznie pochylona do przodu, przez co przy dłuższej jeździe nie jest zbyt wygodna.

Gdzie kupić rower górski?

Najlepszą ofertą cieszą się sklepy internetowe, które proponują szeroki wybór różnych modeli „górali”. Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z podróżowaniem jednośladem, powinny znaleźć punkt handlowy, w którym będą mogli liczyć na profesjonalną pomoc i doradztwo. Znaczenie mają tutaj indywidualne preferencje, a przede wszystkim specyfika wykorzystywania roweru na różnym terenie. Przed zakupem należy wskazać, czy rower górski będzie najczęściej wykorzystywany w ekstremalnym terenie, na trudnych szlakach górskich, a może jednak przyda się do jazdy po nieco łatwiejszych ścieżkach leśnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here