jak usunąć wosk z pomnika
fot. Pexels

Jak usunąć wosk z pomnika, aby nie naruszyć jego struktury? Czy można zrobić to samodzielnie domowymi sposobami? Oczywiście, ale należy pamiętać, aby przestrzegać pewnych zasad, dzięki którym usuwanie parafiny nie będzie takie trudne, jakby mogło się wydawać. Wystarczy, że poznasz tych kilka zasad, aby przestać martwić się tym, jak doczyścić pomnik.

Spis Treści

Jaki materiał na pomnik wybrać?

To dość kluczowa kwestia, jeśli wziąć pod uwagę późniejszą pielęgnację pomnika. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakimi funduszami dysponujesz, ale specjaliści zalecają, aby wybierać granit, marmur, jeśli ktoś może pozwolić sobie na taki wydatek lub piaskowiec – choć ten ostatni materiał jest najmniej trwały. W przeszłości wiele osób decydowało się na pomnik z lastryko, choć ten materiał nie jest ani trwały, ani łatwy w utrzymaniu. Dziś zdecydowanie rzadziej się go stosuje.

roztopione świece stojące obok siebie na ciemnej powierzchni
fot. Pexels

Jak usunąć wosk z pomnika?

Na pewno niejeden raz doświadczyliście wylanego wosku na pomniku. O ile jest to świeży wosk, problem jest mniejszy. Wszystko komplikuje się, gdy dopiero po dłuższym czasie odkrywacie, że znicz pękł. Jak usunąć tłuste plamy z pomnika? Mamy na to aż 5 sposobów! Genialnie sprawdzą się triki na sprzątanie, które stosuje się w domu.

kobieta w ciemnym płaszczu między pomnikami na cmentarzu
fot. Pexels

Pięć sposobów na usunięcie wosku

Nie musicie kupować drogi produktów, ponieważ większość rzeczy, które są przydatne w walce z zaschniętym woskiem, znajdziecie w domu.

  1. Płyn do naczyń i ciepła woda – domyślamy się, że ciężko zorganizować ciepłą wodę na cmentarzu, ale w takim przypadku najlepiej skorzystać z termosu. Najpierw wylewamy ciepłą wodę na zabrudzone miejsce, czekamy chwilę, a później nanosimy płyn do naczyń. Delikatną ściereczką wcieramy produkt i także chwile czekamy. Na koniec wszystko zmywamy. To jeden z najprostszych trików, który najlepiej zastosować w pierwszej kolejności. Babcine sposoby są naprawdę skuteczne!
  2. Kwasek cytrynowy do sprzątania – choć jest to bardzo pomocny produkt i usuwa wiele uporczywych plam, należy pamiętać, aby nie stosować go na marmur, ponieważ może dojść do odbarwień!
  3. Soda oczyszczona – każdy powinien mieć ją w domu! Sprawdza się na tak wielu płaszczyznach, że ciężko ominąć ją także przy tym zadaniu. Wymieszaj w takich samych proporcjach sodę oczyszczoną z wodą utlenioną i mieszankę, która powstanie, nałóż na plamę. Po chwili wcieramy delikatną ściereczką lub myjką do naczyń. Na koniec spłukujemy ciepłą wodą
  4. Ocet – najlepiej nanieść go bezpośrednio na plamę i delikatną ściereczką wcierać przez kilka minut.
  5. Chlorek metylenu – stosujemy go wtedy, gdy wszystkie wcześniejsze sposoby nie dały rady. Nalewamy go na zaschniętą plamę z parafiny, po chwili wcieramy ściereczką i na koniec spłukujemy wodą. Bardzo ważne jest to, aby robić to rękawiczkach, ponieważ jest to substancja silnie żrąca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here