Plastelina – przydatna w wyprawce szkolnej i w domu

0
642

Wychowanie dziecka wymaga sporego nakładu pracy, czasu oraz finansów. Aby zapewnić mu prawidłowy rozwój należy nie tylko zadbać o dobrą wyprawkę szkolną, ale również o zabawki, gry edukacyjne i akcesoria, które może wykorzystać w domu. Wiele przyborów szkolnych może zostać użyte podczas domowych czynności, co zapewnia naukę poprzez zabawę. Do takich akcesoriów należą m.in. kolorowe flamastry, bloki z kolorowymi kartkami i wiele innych przyborów papierniczych i piśmienniczych. Nieoceniona jest również plastelina.

Spis Treści

Zdolności manualne

Wykonywanie czynności manualnych jest bardzo istotne w prawidłowym rozwoju dziecka. Rozwijają koordynację ruchową i zdolności sensoryczne. Na pomoc we wzmocnieniu tych umiejętności przychodzi plastelina – prosta i bezpieczna masa do modelowania. Dzięki niej dziecko może tworzyć samo swoje własne figurki, które następnie może wykorzystać do zabawy. Występuje w różnorodnych kolorach, co pozwala na dokładne odwzorowanie formowanych rzeczy. Korzystanie z modeliny czy plasteliny pozwala na rozwój sprawności manualnej – podczas ugniatania pracują obie ręce i są zaangażowane wszystkie palce. Do tego wymaga wkładu pewnej ilości siły, więc plastelina oddziałuje również na nadgarstki i przedramiona.

Lepienie figurek i kształtów z miękkiej masy wzmacnia wyobraźnię i kreatywność, przynosząc wiele uśmiechu i zabawy. Plastelina przydaje się również do wyklejania rysunków i tworzenia plakatów, zatem z pewnością jest wykorzystywana także w szkole. W razie braku jakiegoś koloru lub potrzeby użycia innego, niż ten, który znajduje się w zestawie – masa jest na tyle plastyczna, że można ją łączyć i tworzyć unikalne barwy. Dzięki temu dziecko może nauczyć się również, skąd biorą się poszczególne kolory.

Zalety plasteliny

Masa plastelinowa jest elastyczna, na początku nieco twarda, ale w miarę jej ugniatania staje się coraz bardziej plastyczna. Pod wpływem ciepła zmienia swoją twardość. Występuje w wielu różnorodnych kolorach, a niektóre warianty posiadają nawet brokat. Dobrej jakości plastelina nie brudzi rąk i jest bezpieczna dla dziecka. Świetnie sprawdza się w szkole, w domu czy na zajęciach dodatkowych. Dzięki tej plastycznej masie możliwe jest modelowanie figurek z wysoką dokładnością, aby jak najwierniej odwzorować rzeczywistość. Zapewnia prawidłowy rozwój dziecka, sprawia dużo radości i wywołuje uśmiech na twarzy malca. Lepienie z plasteliny to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here