Jak czyścić porcelanę w domu? Co zrobić, aby przez długie lata wyglądała tak jak w dniu zakupu? Jedno jest pewne – trzeba się z nią obchodzić bardzo delikatnie. Stylowe naczynia są pięknym prezentem dla romantyczki lub prezentem dla mamy na święta, dlatego warto wiedzieć, jak dbać o takie eleganckie dodatki do domu, korzystając z produktów, które każdy z nas powinien mieć w kuchni. Nie bój się, że zniszczysz zastawę! Dzięki tym poradom będziesz wiedzieć, co można, a czego unikać.
Gdzie przechowywać porcelanę?
Dla wielu to także jest problem, ponieważ z jednej strony nie chce się jej zniszczyć i najlepiej byłoby ją schować gdzieś głęboko, ale z drugiej chciałoby się regularnie nią chwalić i mieć pod ręką.
Niezależnie od tego, najlepiej trzymać porcelanę w osobnym miejscu – na pewno nie z codziennymi kubkami i talerzami, ponieważ przy okazji wyciągania ich, można przypadkiem stłuc zastawę. Wiele pań przetrzymuje ją właśnie dlatego w kredensie lub w oszklonej szafce. Ważne jest to, aby się nie kurzyła i nie była mocno naświetlona, ponieważ słońce może doprowadzić do tego, że kolorowe elementy wyblakną. Wielu producentów zaleca także, aby regularnie czyścić porcelanę, nawet jeśli nie przygotowuje się jej do użytku. Dzięki temu dłużej posłuży domownikom i być może będzie przekazana kolejnemu pokoleniu.

Jak czyścić porcelanę w domu?
Na pewno każda pani domu ma swoje sprawdzone domowe triki, ale zawsze warto poznać kolejne i sprawić, aby porcelana dłużej cieszyła oczy domowników.
- Regularność. Należy o tym szczególnie pamiętać. Oznacza to, że co jakiś czas musisz wycierać porcelanę z kurzu za pomocą delikatnej ściereczki lub specjalnej szczoteczki dedykowanej takim rzeczom.
- Jak myć? Chyba nie musimy tego pisać, że porcelany nie wkłada się do zmywarki? Pod żadnym pozorem nie wolno tego robić! Na pewno ucierpiałyby bogate, pozłacane zdobienia.
- Delikatne traktowanie. Jeśli już wiesz, że zmywarka odpada, czeka Cię ręczne mycie w letniej wodzie. Jako dodatek niech Ci posłuży odrobina mydła lub soku z cytryny. Pod żadnym pozorem nie trzyj mocno porcelany ostrą częścią gąbki lub sodą oczyszczoną.
- Wycieranie. Być może wyda Wam się to zaskakujące, ale porcelanę tuż po umyciu, należy wytrzeć do sucha. Najlepiej od razu włożyć do kredensu bądź szafki. Nie odkładaj jej na zmywak do wyschnięcia.

Pomyśl sobie tylko, jak ucieszą się Twoi goście, gdy w czasie wigilijnej kolacji przyjmiesz ich z zastawą porcelanową na stole. Stylowe spotkanie w wyjątkowych okolicznościach powinno być celebrowane 😉