Wykorzystanie węgla kamiennego w postaci klasycznej lub w formie ekogroszku pozwala na uzyskanie pożądanego ciepła, jednak efekt ten okupiony jest niemałym nakładem pracy oraz intensywnym zabrudzeniem kotłowni. Nic więc dziwnego w tym, że znaczna część właścicieli domów poszukuje bardziej atrakcyjnych źródeł ciepła. Przyjrzyjmy się bliżej pelletowi i sprawdźmy, czym wyróżnia się na tle innych materiałów opałowych.
Czym tak naprawdę jest pellet?
Rozważając cechy pelletu warto zacząć od krótkiego omówienia sposobu jego produkcji. Pellet produkowany jest z wykorzystaniem zrębków i wiórów powstających w stolarniach oraz zakładach przetwórstwa drzewnego. Mamy więc do czynienia z całkowicie ekologicznym wykorzystaniem naturalnego surowca. Oczywiście nie wszystkie odpady nadają się do dalszej utylizacji, dlatego przed skierowaniem do produkcji są one dokładnie sprawdzane. Wystąpienie jakichkolwiek zanieczyszczeń chemicznych lub mineralnych dyskwalifikuje materiał i sprawia, że nie może on przybrać postaci pelletu. Po wstępnej selekcji surowiec podlega oczyszczeniu, suszeniu i rozdrobnieniu. Efektem tych prac jest powstanie drobnych trocin, które w takiej postaci wytwarzający pellet producent dodatkowo suszy tak, aby poziom wilgoci nie przekraczał 8%. Trociny są starannie mielone, a następnie granulowane. Finalnie uzyskujemy suche, mocno zagęszczone i sprasowane drewno w postaci niewielkich granulek o średnicy 6 lub 8 mm.
Na rynku znajdziemy również pellet wykonany z innych surowców. Może to być biomasa, pestki, łuski lub słoma. Poszczególne rodzaje różnią się wydajnością grzewczą oraz kosztem zakupu. W przypadku standardowych zastosowań domowych faworytem pozostaje pellet drzewny, który oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że kluczem do sukcesu, a więc do uzyskania czystego, niedrogiego źródła ciepła, jest skorzystanie z oferty sprawdzonych dostawców, których rzetelność potwierdzona jest odpowiednimi certyfikatami. Pozorna oszczędność polegająca na zakupie tańszego opału z niepewnych źródeł szybko się zemści — efektywność spalania będzie dużo niższa, pojawią się też kłopoty wynikające z nadmiernej emisji zanieczyszczeń. Jeżeli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z tym paliwem, dobrym pomysłem okaże się początkowy zakup niewielkiej ilości, która posłuży do przeprowadzenia testów. Pellet możemy kupić w poręcznych 25-kilogramowych workach, jest to więc sposób nie tylko bezpieczny, ale też wygodny.
Najważniejsze zalety pelletu
Wspomniany już sposób pakowania ułatwia transport i kwestie logistyczne, ale też sprzyja przechowywaniu opału. Koniec z wiecznie brudnymi ścianami i przenikliwym, czarnym pyłem. Komfort i czystość podczas zakupu, przechowywania i docelowego użytkowania to wartości trudne do przecenienia. Warto zaznaczyć, że palenie pelletem jest niemal bezobsługowe — wystarczy okresowe uzupełnianie zasobnika. Efektem spalania jest znikoma ilość popiołu — z jednej tony opału powstaje zaledwie ok. 3 kg popiołu — to wartość niewyobrażalnie niska dla użytkowników tradycyjnych kotłów węglowych.
Podsumowując, korzystanie z pelletu to czysty, ekonomiczny i ekologiczny sposób na wygenerowanie przyjaznego ciepła. Jeszcze raz jednak warto podkreślić, że pełnię satysfakcji uzyskamy, korzystając jedynie z oferty sprawdzonych, renomowanych sprzedawców.