rolety okienne

Rolety charakteryzują się uniwersalnością, atrakcyjnością wizualną i praktycznością, dzięki czemu są pierwszym wyborem dla zasłon. Gotowe i niestandardowe odmiany dostępne są w różnych kolorach, tkaninach, długościach i podszewkach. Jeśli tylko wybierzesz je prawidłowo, możesz zmienić wygląd każdego pomieszczenia. Jednak wybór może być przytłaczający. Dlatego w tym artykule przedstawimy kilka sugestii.

Spis Treści

Tkanina i waga rolet okiennych

Tkaniny odgrywają istotną rolę w określaniu wyglądu i funkcji rolet, więc czynnik ten powinien priorytetowo być brany pod uwagę przy zakupie. Jeżeli tkanina jest zbyt ciężka, zasłona nie złoży się starannie po rozciągnięciu. Najczęściej stosowanymi tkaninami do produkcji rolet są len, poliester, aksamit i tiul, z których każda ma inne funkcje, opisane poniżej:

  • Len ma klasyczny i odświeżający wygląd, dobrze nadaje się do prostych rolet. Jest idealny do domów o prostym wystroju. Zaleca się jednak dodanie warstwy chroniącej prywatność i blokującej światło.
  • Aksamit jest bardzo ciężkim materiałem izolacyjnym. Idealnie nadaje się do drzwi tarasowych i okien wentylacyjnych, ponieważ pomaga utrzymać temperaturę w zimie. Ta tkanina ma wiele jasnych kolorów, które mogą pasować do istniejącego schematu kolorów w Twoim domu. Zapewnia również dużo prywatności i może zablokować większość światła.
  • Dla właścicieli domów, którzy chcą nadać swoim oknom luksusowy wygląd, rolety poliestrowe są najlepszym wyborem. Tkanina ta nadaje natychmiastowe poczucie luksusu. Mocne i bogate barwniki w różnych kolorach sprawiają, że tkanina ta jest przyjemna w odbiorze. Poliester jest dobrym wyborem dla rolet rzymskich, ale powinna być chroniona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, aby zapobiec blaknięciu.
  • Tiul jest lekki i nadaje ciekawy efekt. Jeśli chcesz, aby Twoje okna wyglądały bardziej swobodnie, najlepiej jest wybrać rolety typu sheer. Nie zapewniają one prywatności ani nie blokują światła, ale dają szerokie możliwości eksperymentowania z kolorem, tkaniną i połyskiem.

Rolety na miarę i na zamówienie

Kolejnym parametrem, według którego należy filtrować wybór rolet, jest to, czy chcemy kupić rolety okienne na miarę, czy gotowe. Obie opcje mają swoje zalety. Jeśli kupisz produkty na zamówienie, możesz je zmienić w zależności od rozmiaru okna, aby stworzyć spersonalizowany wygląd. Jest to również doskonała opcja dla okien okrągłych i łukowych. Z drugiej strony, jeśli wybierzesz gotowe rolety, mimo że ich cena jest znacznie niższa, mogą pojawić się problemy z montażem. Jeśli niestandardowe rolety nie mieszczą się w ramach Twojego budżetu, wybierz wysokiej jakości rolety, aby się nie zawieść.

Kolory i wzory rolet okiennych

Wybór idealnego koloru rolet zależy od kilku czynników, w tym przeznaczenia pomieszczenia, wystroju domu, umiejscowienia okien i stylu, który chcemy wyrazić. Oto kilka wskazówek, jak wybrać odpowiedni kolor.

Możesz wybrać kolor uzupełniający, który wzmocni istniejący schemat lub możesz stworzyć niepowtarzalną atmosferę, wybierając odcień, który nie ma nic wspólnego z obecną aranżacją w twoim domu. Jeśli pokój jest formalnie urządzony, rolety okienne wzorzyste lub z nadrukiem dodadzą przestrzeni koloru i tekstury, tworząc oryginalny efekt. Jeśli chcesz zainstalować osłony na okna, które otrzymują najwięcej światła słonecznego, unika jaskrawych kolorów, gdyż blakną one z czasem. Do sypialni, zaleca się wybór ciemnego odcienia, aby zapewnić atmosferę sprzyjającą snu. Do perfekcyjnego dopasowania niezbędne będą akcesoria do rolet – haczyki i płytki montażowe.

Długość i szerokość rolet okiennych

Aby uzyskać pożądany wygląd, należy zmierzyć okno, aby upewnić się, że roleta jest odpowiednia. Wiele ekspertów od rolet zaleca zakup tkaniny rolety, która jest co najmniej 15 cm dłuższa niż długość ramy okiennej. Jeśli chodzi o szerokość, należy pamiętać o dodaniu od czterech do ośmiu centymetrów po obu stronach, aby roleta była pełniejsza. Zapewni to dodatkowe pokrycie i zablokuje światło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here