Jak dopasować szambo do domu jednorodzinnego

Wiele domów jednorodzinnych nie posiada podłączenia do kanalizacji miejskiej. Wówczas niezbędne jest wybudowanie przy nich szamba, które będzie gromadziło nieczystości. Jednak nie każdy wie, jak dokonać odpowiedniego wyboru, by dopasować idealny typ zbiornika do swojego domu. Dlatego pomożemy w dokonaniu prawidłowego wyboru.

Przede wszystkim wielkość

Jednym z najważniejszych kryteriów, dotyczących wyboru szamba, jest wielkość rodziny, która będzie mieszkała w domu, a także jej przyzwyczajenia. Ilość zużywanej wody zależy w bardzo istotny sposób od wielu czynników: od ilości domowników, ich wieku czy nawet zawodu i hobby, które posiadają. Łatwo to sobie zobrazować na przykładzie prania: zupełnie inna jego ilość będzie przecież w rodzinie trzyosobowej, w której dziecko jest już niemal dorosłe i dba o swoje rzeczy, a zupełnie inna w rodzinie sześcioosobowej, w której czwórka maluchów codziennie szaleje w ogrodzie.

Dlatego zacznij od zastanowienia się, ile metrów sześciennych wody jest obecnie zużywane w twoim domu. Możesz szacować, że w nowym będzie podobnie – jeśli więc chcesz, aby szambo było wywożone raz w miesiącu, powinno pomieścić tyle wody, ile zazwyczaj zużywacie.

Przykładowo, jeśli posiadasz czteroosobową rodzinę, w której średnio na osobę zużycie wody to trzy metry sześcienne, idealna pojemność szamba to dwanaście metrów.

Plastik czy beton

Kolejnym wyborem, przed którym staniesz, jest materiał wykonania szamba. Czy powinno ono być betonowe, czy plastikowe? Odpowiedź na to pytanie jest akurat prosta: szamba betonowe sprawdzają się znacznie lepiej od swoich tańszych, plastikowych odpowiedników. Zastanawiasz się dlaczego?

Szamba betonowe to gwarancja odporności przez długie lata. Są wykonane poprzez odlewanie, dzięki czemu nie posiadają łączeń, a co za tym idzie – słabych punktów, w których mogłyby ulegać rozszczelnieniu. Co więcej, odpowiednio świdrowany i wzmocniony beton, pokryty warstwą smoły, jest absolutnie nieprzepuszczalny i nawet po wielu latach nie będzie przesiąkał. Oznacza to, że nigdy nie będziesz musiał obawiać się zanieczyszczenia twojego ogrodu ściekami.

Dodatkowym atutem takiego wyboru jest masa szamba. Beton jest ciężki i gęsty, dzięki czemu jego osadzenie w glebie jest bardzo łatwe, nawet jeśli jest ona wilgotna i trudna do manewrowania.

Szambo jedno czy dwukomorowe?

Kolejne pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć, to ilość komór. Na rynku dostępne są zarówno szamba jedno-, jak i dwukomorowe. W przypadku tych drugich nieczystości o większej gęstości zatrzymywane są w pierwszej komorze, a nieczystości płynne przelewają się do drugiej komory. Takie rozwiązanie sprawia, że obie komory napełniają się wolniej, co może przyczynić się do rzadszego opróżniania szamba. To z kolei pozwala na oszczędność, co na pewno nie będzie bez znaczenia dla twojego domowego budżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here