Jak usunąć plastelinę z ubrań i dywanów?
fot. Pexels

Jak usunąć plastelinę z ubrań i dywanów, żeby uratować ulubione rzeczy i nie musieć wywalić ich do kosza? Na szczęście w internecie na wszystko jest odpowiedź. Koniec z problematyczną plasteliną! Dzieci mogą realizować swoje twórcze wizje, a Wy nie musicie drżeć o stan swoich ubrań.

Spis Treści

Kreatywne zabawy dla najmłodszych

Na pewno niejeden raz korzystaliście z plasteliny, aby zająć czymś dzieci. Niby prosta rzecz, a daje tyle możliwości, że aż szkoda z niej nie skorzystać! Szczególnie sprawdza się, gdy szukasz zabaw dla przedszkolaka w domu. Prosto i kreatywnie.

Możecie zająć się tworzeniem figurek i postaci – skorzystajcie także z tego w czasie zabaw na Halloween lub też przed Bożym Narodzeniem. Ciekawym pomysłem jest także nauka nazw kolorów poprzez mieszanie poszczególnych pasków plasteliny ze sobą. Cała paleta możliwości! Niestety, jak to przy zabawie bywa, zdarzają się też wpadki. Plastelina może przypadkiem wbić się w dywan lub ubrudzić ulubione ubranie Waszych dzieci. No i co zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście skorzystać z domowych trików, które dla Was przygotowaliśmy.

napis ułożony z kolorowej plasteliny na białym tle
fot. Pexels

Jak usunąć plastelinę z ubrań i dywanów?

Wpadki zdarzają się każdemu – nawet najlepszym, dlatego w myśl tej zasady, nie ma co panikować tylko wystarczy sięgnąć po sprawdzone rozwiązania. Babcine sposoby po raz kolejny sprawdzają się najlepiej w takich sytuacjach.

  • Na zimno – włóż zabrudzone ubranie na noc lub na kilka godzin do zamrażalnika. Po upływie czasu wyciągnij rzecz i spróbuj wykruszyć plastelinę (o ile wystarczająco stwardniała). Jeśli to nie zadziała, skorzystaj z tępego noża np. takiego do masła, którym powoli zacznij skrobać plastelinę. Po dłuższej chwili powinno już jej nie być!
  • Na ciepło – kolejny sposób wiąże się z użyciem żelazka. Połóż pergamin na ubranie zabrudzone plasteliną i zacznij prasować. Plastelina powinna przykleić się do kartki, ale niestety może zostawić tłustą plamę na ubraniu, ale tym się nie przejmuj, ponieważ zdradzimy Ci, jak usunąć tłuste plamy z ubrań. Przede wszystkim czystą ściereczką zwilżoną alkoholemdelikatnie pocieraj tłuste miejsce – nie ma potrzeb używać innych produktów. Gdy uznasz, że plama zniknęła, wypierz ubranie tak jak zwykle, dosypując do proszku sody oczyszczonej lub dolewając do płynu do płukania octu jabłkowego.
mała dziewczynka w spiętych włosach siedząca za stołem z plasteliną w dłoni
fot. Pexels

Jak usunąć plastelinę z włosów?

Włóż kostki lodu do foliowych torebek, którymi zacznij pocierać plastelinę we włosach. Powinna stwardnieć, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się jej pozbyć. Możesz także posmarować włosy oliwą z oliwek. Tłusty film sprawi, że zdecydowanie szybciej pozbędziesz się plasteliny z włosów. Pamiętaj jednak, że musisz uzbroić się w cierpliwość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here