kredyt hipoteczny

Marzysz o własnym mieszkaniu, ale zarobki Cię ograniczają? Najczęstszym rozwiązaniem tego problemu jest kredyt hipoteczny. Kredyt hipoteczny pozwala na zrealizowanie marzenia jakim jest zakup mieszkania lub wybudowanie domu. Jego cechą charakterystyczną jest wkład własny oraz zabezpieczenie w postaci hipoteki. Warto także pamiętać, że kredyt hipoteczny jest najpoważniejszym zobowiązaniem finansowym, jakie możemy zaciągnąć. Dlatego bardzo ważny staje się wybór właściwej oferty. Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Spis Treści

Oprocentowanie i koszty dodatkowe

Nie jest tajemnicą, że pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny jest oprocentowanie. Nie jest jednak ono jedynym wyznacznikiem korzystnej oferty. Szukając najlepszego kredytu hipotecznego trzeba wziąć pod uwagę także opłaty dodatkowe, które składają się na całkowity koszt kredytu. Zobacz czy dana oferta zawiera prowizję od wypłaty, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe lub czy pojawiają się inne dodatkowe wydatki.

Bardzo ważnym parametrem jest także marża banku. Jej wysokość jest stała, przez cały okres spłacania kredytu. Marża określona jest w umowie i ustala ją bank. Wpływ na wysokość marży najczęściej ma wysokość kwoty, którą pożyczamy oraz wskaźnik LTV. LTV natomiast określa stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia.

WIBOR i RRSO

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania zawiera w sobie informację, jaki jest faktyczny koszt kredytu w skali roku. To bardzo ważny wyznacznik korzystnej oferty. W skład RRSO wchodzi oprocentowanie, prowizja za udzielenie kredytu, ubezpieczenie oraz wszelkie dodatkowe koszty, które są powiązane z kredytem. Wskaźnik RRSO został stworzony po to, żeby łatwiej nam było porównywać oferty. Tym sposobem możemy zwrócić uwagę na jeden współczynnik, zamiast na kilka.

Parametrem, którego nie możemy pominąć jest jeszcze stawka WIBOR, która jest zależna od sytuacji bankowej na rynku. Stawka wIBOR wpływa na wysokość oprocentowania Twojego kredytu, a tym samym na wysokość miesięcznej raty. Dlatego wybierając kredyt hipoteczny, nie można pominąć tego parametru.

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Są dwie najwygodniejsze opcje wyboru korzystnej oferty. Oczywiście możesz przeglądać stronę każdego banku z osobna, jednak jest to czasochłonne i nieefektywne. Dużo wygodniej jest skorzystać z porównywarki internetowej. Dzięki temu porównanie ofert finansowych zajmie Ci mniej czasu, a wszystkie najlepsze oferty będą zgromadzone w jednym miejscu. Drugą opcją jest skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here