Jak wyczyścić białe buty domowymi sposobami
fot. Pexels

Jak wyczyścić białe buty? Niektórzy często się nad tym zastanawiają. Mimo że pytanie z pozoru wydaje się błahe, to w rzeczywistości odpowiedź nie jest wcale taka prosta. Zależy bowiem od wielu czynników. Jakich? Na przykład od tego, z czego buty zostały zrobione i jaka jest jakość ich wykonania. Jak zatem czyścić jasne obuwie tak, aby zachowało ładny wygląd?

Spis Treści

Jak często czyścić jasne obuwie?

Czyszczenie jasnego obuwia musi odbywać się zdecydowanie częściej niż tego o ciemnych kolorach. Pamiętaj jednak też i o tym, aby zwracać uwagę na jego jakość. Nie od dziś wiadomo, że buty wykonane z lepszych materiałów, będą trwalsze, a co za tym idzie, będziesz mogła czyścić je częściej. W dodatku bez większych obaw o to, czy zachowają swój właściwy wygląd.

zbliżenie na białe sportowe buty
fot. Pexels

Czy sportowe buty można prać w pralce?

Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Na pewno bez jakichkolwiek obaw możesz prać w pralce sporotwe buty wykonane z tkanin syntetycznych. Jednak zawsze dla pewności sprawdzaj, jakie są zalecenia producenta. W końcu, kto jak nie on, ma wiedzieć, czy jego produkt nie zniszczy się w praniu.

Co więcej, do pralki możesz wrzucić także buty wykonane z naturalnych materiałów. Jednak bardzo istotne jest to, że ich podeszwa musi być wykonana z gumy. W innym wypadku musisz sobie darować. Nie rób też tego, kiedy podeszwa jest ze skóry lub juty. Długie moczenie w pralce może bowiem wpłynąć na ich kolor, a także i fakturę.

Pamiętaj też i o tym, że w wielu pralkach jest specjalny program do prania obuwia. Jeśli jednak nie, ustaw pralkę tak, aby wykonywała mniej obrotów. Najlepiej, aby było to maksymalnie 500 na minutę. Zadbaj też o to, aby użyć właściwych detergentów.

białe sportowe buty leżące na białym tle
fot. Pexels

Jak wyczyścić białe buty domowymi sposobami?

Domowe triki na czyszczenie butów wykorzystują takie produkty jak soda oczyszczona, ocet jabłkowy czy kwasek cytrynowy. Z pewnością używasz ich również w swoich trikach na sprzątanie. Co możesz zrobić w swoim zaciszu domowym, aby Twoje białe buty wyglądały jak nowe?

  • soda oczyszczona – to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych sposobów na czyszczenie białych butów. Jak jej używać? Wymieszaj 2-3 łyżki ze szklanką wody i w tak przygotowanym środku umieść szczoteczkę lub ściereczkę. Czyść nią obuwie do uzyskania pożądanego efektu. Najlepiej działa na buty materiałowe
  • pasta do zębów – jakkolwiek to brzmi, działa. Wystarczy na szczoteczkę nanieść odrobinę pasty i szorować uporczywe zabrudzenie. Postaw na pastę wybielająca. Później zetrzyj ją wilgotną ściereczką i pozostaw do wyschnięcia
  • płyn do naczyń – potrafi wyczyścić też i buty. Rozmieszaj go w proporcji 3:1 i uzyskanym roztworem szoruj buty z pomocą szczoteczki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here