Kwasek cytrynowy
fot. Pixabay

Kwasek cytrynowy z pewnością znajdziemy w większości polskich domów. Wszystko dlatego, że ten magiczny proszek ma swoje zastosowanie nie tylko w kuchni. Świetnie sprawdzi się także przy sprzątaniu i to w wielu pomieszczeniach. Do czego możesz zastosować kwasek cytrynowy?

Spis Treści

Czym jest kwasek cytrynowy?

Kwasek cytrynowy to organiczny związek chemiczny. Na niektórych produktach spożywczych kryje się pod tajemniczym oznaczeniem E330. Jest on oczywiście dodatkiem do żywności, ale spotkamy go także występującego naturalnie w niektórych owocach np. w pomarańczach, cytrynach, ale i w czarnej porzeczce, malinach czy nawet w ananasie.

Dlaczego kwasek cytrynowy ma tak szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym? Otóż dzięki niemu obniża się pH. Jest to zatem składnik wpływający na zwiększenie trwałości produktów. Jednak nie jest on typowym konserwantem. Pomaga jednak zachować w pożywieniu cenne dla naszego zdrowia minerały, witaminy i przeciwutleniacze. Nie należy też zapominać i o tym, że ma pozytywny wpływ na smak.

plasterek cytryny na czarnym tle
fot. Pixabay

Kwasek cytrynowy do sprzątania — zamiennik sklepowych produktów

Triki na sprzątanie z użyciem kwasku cytrynowego są świetną alternatywą dla mocno chemicznych środków ze sklepu. Warto także w tym miejscu nadmienić, że równie skuteczna jest soda oczyszczona czy ocet jabłkowy. Te trzy produkty wystarczą, aby posprzątać cały dom na przysłowiowy błysk.

Jak użyć kwasku cytrynowego do sprzątania? Może posłużyć na przykład jako odkamieniacz, środek czyszczący do osadu na szklankach czy też i brudnych dłoni. Przyda się również do czyszczenia kuchenki mikrofalowej lub do prania. Doskonale poradzi sobie także z mocno przypalonym garnkiem.

Pamiętaj, że kwasek cytrynowy jest nie tylko swego rodzaju środkiem czyszczącym, ale jest też ekologiczny. Dlatego, jeśli lubisz korzystać z takich bezpiecznych dla zdrowia i środowiska rozwiązań, to z pewnością będziesz z niego zadowolona.

przekrojona cytryna leżąca na czarnej desce
fot. Pixabay

Kwasek cytrynowy do prania

Babcine sposoby są najlepsze – wiadomo o tym nie od dziś. A to właśnie wśród nich znajdziemy zastosowanie kwasku cytrynowego jako środku do prania. Wystarczy dodać do pralki około dwóch łyżeczek. Dzięki temu łatwiej pozbyć się plam i dodatkowo można tym wydłużyć żywotność sprzętu. Pamiętaj, że można go stosować nawet do prania kolorowego, ponieważ jest on dla niego w pełni bezpieczny. Jednak zdecydowanie najkorzystniej stosować go do białych tkanin, ponieważ ma delikatnie wybielające właściwości.

Z dodatkiem kwasku cytrynowego można przygotować też domowy proszek do prania mocno zabrudzonego. Czego będziesz potrzebować?

  • 1 szklanka boraksu
  • szklanka sody oczyszczonej
  • 20 kropelek olejku eterycznego
  • pół szklanki kwasku cytrynowego
  • 1 szklanka naturalnych płatków mydlanych

Tak przygotowany domowy detergent świetnie poradzi sobie z nawet mocno zabrudzonymi rzeczami. Co więcej, możesz do niego dodać ulubiony zapach olejku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here