Jaką drukarkę etykiet wybrać? Kilka porad zakupowych

0
472

Drukarki etykiet to specjalistyczne urządzenia wykorzystywane na co dzień w wielu miejscach – marketach budowlanych, sklepach odzieżowych i spożywczych, magazynach oraz w licznych innych placówkach, w których przechowuje się i udostępniają dużą liczbę produktów. By mieć pewność, że cały asortyment będzie odpowiednio wyeksponowany na sklepowych półkach, warto wybierać właśnie drukarki do etykiet. Za ich pomocą przygotujesz różnego typu papierowe etykiety, broszury, informatory oraz inne niewielkich rozmiarów papierowe wydruki. Poniżej rozwijamy ten temat oraz podpowiadamy – o czym warto pamiętać w trakcie kupowania drukarki etykiet. 

Spis Treści

Najważniejsze kwestie w czasie zakupu drukarki 

Drukarki do etykiet to urządzenia wykorzystywane w różnych warunkach. By mieć pewność, że wybrana przez Ciebie drukarka będzie wytrzymała i żywotna, warto ustalić wpierw jakie szkodliwe czynniki mogą mieć wpływ na jej codzienne funkcjonowanie. Do najważniejszych należą: wibracje, pyłki, kurz, wilgoć. Następnie, w czasie zakupu, warto zwrócić uwagę na stopień izolacji obudowy w interesujących Cię drukarkach. Do najmniej chronionych należą zwykłe drukarki biurowe, które można stosować jedynie w pomieszczeniach pozbawionych szkodliwych oddziaływań. 

Drugą ważną sprawą jest docelowy rozmiar etykiet, które dana drukarka może przygotować. Pod tym względem, warto dobierać odpowiednią szerokość głowicy, która ma bezpośrednie przełożenie na szerokość drukowanych etykiet. Przykładowo – drukarki z głowicami 2-calowymi, będą drukować etykiety o szerokości około 5 cm. Drukarki z głowicami 8-calowymi będą drukować etykiety o szerokości do 22 cm. 

Nie można też pominąć kwestii jakości wydruku. Drukarki etykiet powinna oferować wydruk w odpowiedniej rozdzielczości – 203 dpi, 300 dpi, 600 dpi. Oczywiście, drukarki 600 dpi oferują najwyższą jakość wydruku, jednak nie wszędzie będzie to potrzebne. Jeśli w Twoim zakładzie pracy przygotowuje się niewielkim rozmiarów etykiety z oznaczeniami kodów EAN lub cenami, wówczas w zupełności wystarczy drukarka o rozdzielczości 300 dpi. Do drukowania etykiet wysyłkowych o znormalizowanych rozmiarach wystarczą natomiast drukarki o rozdzielczości 203 dpi. 

Warunki pracy drukarek do etykiet 

W trakcie przeglądania dostępnych urządzeń warto zwrócić uwagę na jakość i zakres pracy dostępnych drukarek. Ważna jest pod tym względem maksymalna ilość etykiet, które dane urządzenie jest w stanie przygotować. Parametr ten jest określany w metrach bieżących i może się różnić w zależności od docelowego rozmiaru etykiet. Ważna jest także sama wydajność druku – prędkość jego przygotowania, możliwość zmiany orientacji kodu (na poziomy lub pionowy). 

Również metoda druku ma duży wpływ na warunki korzystania z drukarki. Najczęściej wybierane są drukarki termiczne lub termo-transferowe. Pierwsze z nich, to urządzenia działające za pomocą wysokiej temperatury, która powoduje utlenianie się substancji roboczej, a w następstwie – powstanie ciemnych, wypalonych śladów na powierzchni papieru. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, gdyż nie wymaga kupowania nowych towarów, a jedynie zaopatrzenia się w specjalny rodzaj papieru.

Drukarki termotransferowe korzystają z pigmentu, który po podgrzaniu przenoszony jest na powierzchnię etykiety. Powstający nadruk odznacza się wysoką jakością oraz szczegółowością, a także odpornością na szkodliwe czynniki i trwałością. Urządzenia takie są wykorzystywane w tych zakładach pracy, gdzie drukuje się nieprzerwanie duże ilości etykiet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here