Jakie znaczenia ma jemioła
fot. pxfuel

Jakie znaczenia ma jemioła? To pytanie na pewno niejednokrotnie pojawiało się w Twojej głowie, gdy nad wejściem zawieszałeś tę roślinę. Co to może dać? Dlaczego w taki sposób dekoruje się mieszkanie? Być może niewiele osób wie, ale jemioła to rodzaj pasożytniczych roślin i co roku jest to towar tak cenny jak złoto. Każdy chce mieć choćby mały kawałek jemioły w domu.

Spis Treści

Kiedy to wszystko się zaczęło?

Już Celtowie wierzyli w to, że jemioła ma magiczne właściwości. Ścinano ją tylko za pomocą złotego sierpa (!),a osoba, która wspinała się na drzewo, aby ją zebrać, musiała być ubrana na biało.

I tak przez te wszystkie setki lat wierzono w jej moc. Tradycja związana poniekąd z celebracją tej rośliny przedostała się do Polski. Na pewno kojarzysz sytuacje, w których ktoś przypadkowo stanął pod zawieszoną jemiołą. Od razu pojawiły się śmiechy, a domownicy zachęcali te dwie osoby do tego, aby się pocałowały. Dlaczego? Otóż Boże Narodzenie to nie tylko tradycja wręczania prezentów. To także masa innych zwyczajów, a na ich czele stoi właśnie jemioła.

dekoracja świąteczna
fot. pixabay

Jakie znaczenia ma jemioła? Gdzie tkwi sekret?

Czytając o niej, od razu dowiadujemy się, że to symbol dostatku i nadzieja na wieczność. Jeśli ktoś posiada ją w domu i zauważy, że traci kolor, może być spokojny. Jeśli roślina staje się coraz bardziej blada, to znak, że następny rok w danym domostwie będzie udany.

Co dokładnie symbolizuje roślina?

  • Płodność. Ma to związek z kulturą celtycką i z niej się wywodzi
  • Życie. W związku z tym, że jemioła praktycznie cały czas jest zielona, mówi się, że to oznaka tego, że jest wiecznie „żywa”
  • Słońce i Księżyc. To kolejne nawiązanie do kultury Celtów. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jemiołę wycinano złotym sierpem. Był to swoisty rytuał, który co roku powtarzano
roślina na święta
fot. needpix

Roślina niejedno ma imię

Jednak warto pamiętać o jemiole w kontekście nie tylko „magii”, ale także przystrojenia domu. Dzięki niej stworzysz po prostu niezapomniane dekoracje, które ozdobią Twoje mieszkanie. Nie wiesz, jak udekorować stół na święta? Chcesz zrobić stroiki bożonarodzeniowe, ale nie wiesz z czego? Już chyba wiesz, jaka roślina sprawdzi się w tym idealnie. Jakie znasz zwyczaje związane z bożym narodzeniem? Czy jest coś, co szczególnie kojarzy Ci się z Wigilią?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here