zwyczaje związane z bożym narodzeniem
fot. pexels

Jakie tradycje pielęgnuje się u Ciebie w czasie świąt? Czy znasz wszystkie zwyczaje związane z bożym narodzeniem? Jakby na to nie patrzeć, już sama wigilijna kolacja ma w sobie swój urok i jest wydarzeniem, które warto celebrować.

Spis Treści

Przy świątecznym stole w gronie najbliższych osób

Oczywiście jest wiele zwyczajów, które są uzależnione nie tylko od regionu Polski, ale także od preferencji danej rodziny. To, co dla kogoś jest czymś niezbyt ważnym, dla innej rodziny będzie najważniejszą tradycją, którą pielęgnuje się od pokoleń. Jest jednak pewien trzon, który z reguły powtarza się u każdego z nas.

mikołaj na choince
fot. pxfuel

Najpiękniejsze zwyczaje związane z bożym narodzeniem

  • Tradycja wręczania prezentów. Bez tego coś nam się wydaje, że dzieci nie wyobrażają sobie świąt 😜 Warto jednak pamiętać, że nie liczy się to, kto ile wydaje na podarunki dla najbliższych. Drogi prezent na święta nie jest gwarantem sukcesu. Dlaczego tak jest? Liczy się bowiem pamięć! Tanie prezenty świąteczne są równie atrakcyjne, a często zdarza się, że są po prostu lepsze. Kto pogardziłby pięknie wykonaną świeczką DIY lub domowym peelingiem cukrowym?
  • Sianko pod obrusem. W bezpośredni sposób nawiązuje do narodzin Jezusa Chrystusa, którego powitano w szopce, a jego pierwszym łóżeczkiem było sianko
  • Kolędy. Bez nich też ciężko wyobrazić sobie święta. Pięknie brzmią zwłaszcza wieczorem, gdy za oknem jest już ciemno, choinka pięknie się mieni na wiele kolorów, a Twoi bliscy chcą śpiewać razem z Tobą. Kolędy są pewnego rodzaju sposobem na to, aby uczcić narodziny Jezusa Chrystusa – większość tekstów właśnie o tym mówi. A jakie najpiękniejsze polskie kolędy Ty znasz?
  • Opłatek. Skąd pochodzi nazwa? Pochodzi z łacińskiego słowa „oblatum” i oznacza po prostu dar ofiarny. Dlaczego dzielimy się nim w czasie wigilijnej kolacji? Choć ma korzenie pogańskie, na stałe ta tradycja zadomowiła się u Chrześcijan. Łamiąc się opłatkiem w czasie Wigilii, wypowiadamy życzenia dla innych, a także wybaczamy i przepraszamy. Do kolacji każdy z nas powinien zasiąść pogodzony, pełen miłości i nadziei.
  • 12 posiłków. Skąd się wzięła tradycja 12 potraw wigilijnych? Wiele osób mówi, że ma to związek z każdym miesiącem z całego roku, ale większość osób uważa, że to nawiązanie do 12 apostołów, którzy zasiedli do Ostatniej Wieczerzy z Jezusem Chrystusem
kokarda i szyszki
fot. pxhere

Jakie zwyczaje związane z bożym narodzeniem pielęgnuje się w Twoim domu?

Nie zapominaj o tym, że święta to nie tylko jedzenie i prezenty, ale przede wszystkim czas zadumy. To chwila na to, aby zatrzymać się nad tym, wszystkim, co na co dzień tak pędzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here