Kitesurfing

Kitesurfing wydaje Ci się sportem niezwykle emocjonującym i bardzo chciałbyś spróbować swoich sił? Śmiało! Zanim jednak wybierzesz deskę i pozostały sprzęt, dowiedz się, jak zacząć z kitesurfingiem i kto może uprawiać ten sport.

Spis Treści

Kitesurfing – jak zacząć?

Czy możesz zostać kitesurferem? Czy kitesurfing jest trudny? Odpowiedź na te pytania zależy od Twojego przygotowania i wydolności organizmu. Jeśli wcześniej trenowałeś pływanie, jogging lub dbałeś o ogólny rozwój fizyczny na siłowni, możesz spróbować nowego sportu!

Jeśli jednak do tej pory spędzałeś czas mniej aktywnie, najpierw zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Dlaczego? Nawet kitesurfing dla początkujących może stanowić dla Ciebie duże wyzwanie. Co prawda rekreacyjne pływanie na kitesurfingu nie wymaga żadnej ponadprzeciętnej sprawności fizycznej aczkolwiek odpowienie przygotowanie fizyczne na pewno usprawni naukę.  Sport ten angażuje niemal wszystkie mięśnie i partie ciała: ramiona, barki, brzuch, plecy oraz nogi. Kitesurferzy muszą więc dbać o odpowiednią kondycję, ale też siłę i zachowanie równowagi podczas pływania. Dzięki temu łatwiej im uniknąć bolesnych kontuzji.

Jak zacząć kitesurfing, kiedy jesteś dobrze przygotowany? Najlepiej od odpowiedniego przeszkolenia. Należy pamiętać, że kitesurfing to sport ekstremalny i w żadnym wypadku nie powinniśmy próbować go bez odpowiedniego przeszkolenia. Wybierz się na kurs indywidualny lub grupowy, na którym doświadczony instruktor przekaże Ci podstawy i nauczy uprawiania tego sportu. Szkoleniowiec będzie też czuwał nad Twoim bezpieczeństwem podczas treningu.

Gdzie na kitesurfing – najbardziej polecane lokalizacje

Gdzie najlepiej zacząć przygodę z kitesurfingiem? Podstawy przyswoisz sobie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Spośród wielu lokalizacji wybierz jednak miejsce przeznaczone właśnie dla początkujących. W Polsce jest to Mierzeja Helska i jej okolice. A za granicą? Świetnie sprawdzają się słoneczne plaże w Portugalii, na Sardynii lub Fuerteventurze.

Zamiast samodzielnie szukać najlepszego miejsca do nauki, możesz też skorzystać z oferty zorganizowanych obozów, na których poznasz kitesurfing. Wyjazdy na kitesurfing organizują szkoły zajmujące się nauką tego sportu.

Kitesurfing: sprzęt dla początkujących

W co będziesz musiał zaopatrzyć się na początek? Tak naprawdę głównie w… dobre nastawienie! Jeśli nigdy wcześniej nie surfowałeś z latawcem, najlepszym pomysłem będzie dla Ciebie nauka w szkole kitesurfingu! Dzięki nauce w profesjonalnej szkole kitesurfingu nie będziesz musiał się martwić o wypożyczenia sprzętu, asekurację czy ubezpieczenie na wypadek kontuzji. Zanim zdecydujesz się na zakup swojego własnego sprzętu do kitesurfingu dobrze jest spróbować pływania na różnych modelach latawców i desek. Sprzętu topowych producentów szukaj w najlepszych wypożyczalniach sprzętu kitesurfingowego i centrach testowych!. Jeśli mimo wszystko wolisz od razu szkolić się na własnym sprzęcie, potrzebne będą Ci:

  • Deska kite. Dla początkujących polecane są zwłaszcza deski typu twin-tip. Są one zbudowane symetrycznie, dzięki czemu ułatwiają pływanie w 2 kierunkach. Kiedy nieco lepiej poznasz tajniki kitesurfingu, deskę twin-tip, zależnie od Twoich upodobań, będziesz mógł zastąpić deską typu wave, foil czy race. Ta pierwsza pozwoli Ci utrzymywać się na falach, a druga lewitować nad wodą a trzecia rozwinąć naprawdę dużą prędkość!
  • Latawiec kite dla początkujących. Już od pierwszej godziny na wodzie nawet początkujący kitesurfer “przypięty” jest do latawca za pomocą haka trapezowego. Latawce kitesurfingowe różną się między sobą m.in. rozmiarem czyli powierzchnią w m2 oraz kształtem. Jaki kite dla początkujących będzie więc najlepszy? Decyzję podejmuje się na podstawie Twoich umiejętności, masy ciała oraz warunków, w jakich będziesz uprawiał sport. Inny latawiec sprawdza się, kiedy często surfujesz przy słabym wietrze na płaskich akwenach, a inny – gdy najczęściej będziesz pływał przy wietrze silnym na zafalowanym morzu. Dlatego też o pomoc przy wyborze sprzętu warto poprosić profesjonalistów – np. w szkole czy wypożyczalni sprzętu do kitesurfingu. Wówczas będziesz miał pewność, że wybrałeś optymalny kite dla początkujących.

Ucz się od najlepszych! Sprawdzona szkoła kitesurfingu

Gdzie zacząć przygodę z kitesurfingiem? Dobrze jest wybrać szkołę, w której zajęcia prowadzone są przez profesjonalistów. Tak jak w Surfszkole przy molo w Jastarni. Podstawowa nauka kitesurfingu w surfszkola.pl to 12-16 godzin praktyki podzielone na 3-4 wietrzne dni. Podczas zajęć dowiesz się jak sterować latawcem, najpierw małym treningowym na brzegu a później już docelowym w wodzie, nauczysz się startów na desce, pływania pod wiatr oraz zwrotów. Jeśli będziesz ambitnym kursantem może nawet w tym czasie wykonasz swój pierwszy skok na kitesurfingu . To jednak nie wszystko! Kurs w Surfszkole kończy się uzyskaniem międzynarodowego certyfikatu PZKite – staniesz się więc samodzielnym kitesurferem. A potem będziesz mógł doskonalić swoje umiejętności na własną rękę albo… zapisać się na kolejny kurs w szkole! Dzięki temu nad Twoim rozwojem wciąż czuwać będą prawdziwi eksperci!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here