Zatrzymane prawo jazdy

Sytuacji, w których może zostać zatrzymane prawo jazdy, jest całkiem sporo. Nie zawsze też fakt ten będzie wynikał z naruszenia prawa. Dlatego też warto wiedzieć, kiedy prawo jazdy może zostać zatrzymane i jakie kroki należy podjąć, by je odzyskać.

Spis Treści

Decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy – kiedy może zapaść?

Mówiąc o zatrzymaniu prawa jazdy, z reguły przypuszczamy, że musi być ono konsekwencją poważnego wykroczenia czy też przestępstwa drogowego. Tymczasem tak jak wspomnieliśmy, decyzja ta może zostać podjęta w dużo większej liczbie sytuacji. Wśród nich wymienić można:

 • Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h,
 • Przewożenie większej liczby osób, niż przewidziana dla danego pojazdu – w przypadku samochodów osobowych musi być to minimum trzech pasażerów więcej,
 • Przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych,
 • Uzasadnione przypuszczenie, że kierujący znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych,
 • Upłynięcie ważności dokumentu,
 • Dopuszczenie się trzech wykroczeń lub jednego przestępstwa drogowego w okresie próbnym po uzyskaniu prawa jazdy,
 • Wyłączenie tachografu lub nierejestrowanie wskazań dotyczących parametrów jazdy i pracy kierowcy,
 • Fałszowanie wskazań tachografu lub używanie większej liczby lub cudzych wykresówek i kart kierowcy.
 • Uzasadnione przypuszczenie, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które grozi odebranie prawa jazdy.
 • Uszkodzenia prawa jazdy ograniczające jego czytelność.

Jak widać, lista przyczyn zatrzymania prawa jazdy jest dość długa. Co jednak ważne, powyższe punkty obejmują sytuacje, w których dokumenty mogą zostać zatrzymane przez policjanta. Dodatkowo prawo jazdy może zostać odebrane w wyniku postępowania sądowego – gdy wykroczenie lub przestępstwo zarejestrował fotoradar.

Zatrzymane prawo jazdy – czy można jeździć?

A czy możliwa jest jazda z zatrzymanym prawem jazdy? Co zaskakujące, w niektórych przypadkach jak najbardziej tak, choć w ograniczonym zakresie czasowym. W przypadku, gdy dokument utracił ważność lub jest uszkodzony, możliwe jest dalsze kierowanie pojazdami przez okres 7 dni. Z kolei dla wykroczeń związanych z rejestrowaniem czasu pracy i parametrów jazdy, dopuszczalne jest dalsze kierowanie przez 24 godziny. W pozostałych przypadkach prowadzić samochodu nie wolno. Zatrzymanie do kontroli w takiej sytuacji będzie się wiązać z bardzo surowymi konsekwencjami.

Postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy – i co dalej?

Co bardzo ważne, zatrzymanie dokumentów przez policjanta nie jest równoznaczne z odebraniem uprawnień – sama decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy jest podejmowana dopiero przez sąd. Dlatego też w niektórych sytuacjach dokumenty mogą same wrócić do kierowcy – lub też policjant może odstąpić od ich zatrzymania. Ma to miejsce gdy przekroczenie prędkości lub inne złamanie przepisów wynikało z sytuacji nadzwyczajnej – np. ratowania zdrowia lub życia. Z kolei sytuacja faktycznego zatrzymania prawa jazdy podzielić można na trzy grupy:

 • Zatrzymanie za przekroczenie liczby punktów – dla młodych kierowców kończy się ponownym szkoleniem i egzaminem. Z kolei ci bardziej doświadczeni muszą podejść do testu sprawdzającego kwalifikacje. Po jego zdaniu mogą wystąpić o zwrot dokumentów.
 • Zatrzymanie prawo jazdy na 3 miesiące, 6 lub 12 miesięcy – w takiej sytuacji po zakończeniu kary można złożyć wniosek o ponowne wydanie prawa jazdy.
 • Zatrzymanie prawa jazdy na ponad rok – aby odzyskać prawo jazdy, konieczne są ponowne badania psychologiczne dla kierowców oraz zdanie egzaminu dla każdej kategorii. Oznacza to, że jeśli ktoś posiadał uprawnienia na samochód osobowy i ciężarówkę – kategoria B i D, to musi ponownie podejść do obu testów.

Zatrzymanie prawa jazdy przez lekarza

A czy lekarz ma prawo zatrzymać prawo jazdy? W teorii oczywiście nie ma takiej możliwości. Jednak obowiązek posiadania badań lekarskich dotyczy zarówno kursantów, jak i osób ponownie podchodzących do egzaminów – z racji utraty dokumentów oraz tych, którym ze względu na stan zdrowia wydano prawo jazdy terminowo. Dlatego też brak pozytywnej opinii orzecznika wyklucza odzyskanie dokumentów.

Zatrzymanie prawa jazdy może być dla wielu osób bardzo dużym problemem. Dlatego najlepiej unikać tego typu sytuacji, ale jeśli już do niej doszło – wiedzieć, co robić. W przypadku konieczności ponownego podejścia do egzaminu przydać się może nauka jazdy z kursylektor.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here