Które ubezpieczenie chroni przed skutkami kradzieży samochodu

Kradzież samochodu to czarny sen każdego kierowcy. Bez względu na okoliczności takiego przestępstwa właściciel pojazdu, jeśli miał jedynie wykupione obowiązkowe OC, nie otrzyma żadnego odszkodowania. Dla wielu jest to nie tylko strata dziesiątek tysięcy złotych, ale również ważnego środka lokomocji, który ułatwia życie zawodowe i prywatne. Jak możemy uchronić się przed konsekwencjami kradzieży samochodu? Najlepszą odpowiedzią jest ubezpieczenie Autocasco.

Spis Treści

Ryzyko kradzieży samochodu w Warszawie

W 2020 roku Komenda Stołeczna Policji w Warszawie otrzymała zgłoszenia o kradzież 2817 pojazdów, z czego odzyskać udało się 186. To oznacza skuteczność na poziomie 6,6% – odzyskanie samochodu jest więc mało prawdopodobne, choć możliwe. Należy jednak pamiętać, iż nie wszystkie kradzieże są zgłaszane. Faktem jest również to, iż w ciągu ostatnich 20 lat zdarzenia te są znacznie rzadsze – w 2000 roku KSP w Warszawie notowała 15654 kradzieży samochodów.

Zakres ubezpieczenie AC

Towarzystwa ubezpieczeniowe, poza standardową ofertą OC, proponują także Autocasco, czyli AC. Podobnie jak OC, tak i Autocasco jest ubezpieczeniem komunikacyjnym, które wchodzi w skład ubezpieczeń majątkowych.

Jest to produkt stworzony z myślą o szkodach na pojeździe, które powstały z winy właściciela samochodu, gdy nie możemy wykryć sprawcy oraz szkód powstałych wskutek działania żywiołów (pożar, zalanie, huragan i tym podobne). Firmy ubezpieczeniowe proponują dwa rozwiązania – jednym jest pełne AC, które obejmuje wszystkie wspomniane wyżej szkody. Drugim jest tzw. minicasco, które ma ograniczony zakres – dotyczy tylko kradzieży lub sytuacji, kiedy dojdzie do szkody całkowitej (tj. koszt naprawy przekracza 70% wartości samochodu). W ofertach warto zwrócić uwagę m.in. na sumę ubezpieczenia oraz tak zwany wkład własny. Jeśli się na niego zdecydujemy, to składka ubezpieczeniowa będzie niższa, ale jednocześnie w razie kradzieży otrzymamy sumę pomniejszoną o ten wkład (czyli np. o 20%).

Ze względu na fakt, iż oferty AC w firmach ubezpieczeniowych różnią, warto dokładnie przeczytać jego zakres przed podpisaniem umowy. W przypadku starszych pojazdów może się okazać, iż AC będzie drogie (ponad 1000 zł) lub towarzystwo odmówi zawarcia umowy, głównie nie ze względu na stan techniczny wiekowych pojazdów.

O czym warto pamiętać?

Wypłatę odszkodowania z Autocasco nastąpi, gdy spełniliśmy wszystkie warunki zapisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Są to między innymi:

  • kradzież auta została natychmiast zgłoszona policji, dzięki czemu mamy podstawę do uruchomienia procedury wypłaty odszkodowania,
  • samochód był zabezpieczony zgodnie z wymaganiami ubezpieczyciela. W niektórych przypadkach firma może oczekiwać np. blokady kierownicy, alarmu lub innych zabezpieczeń,
  • nie dopuściliśmy się rażącego niedbalstwa, czyli np. nie pozostawiliśmy otwartego samochodu i kluczyków w stacyjce. Dokładną definicję rażącego niedbalstwa również znajdziemy w umowie AC.

Mieszkasz na Ursynowie i szukasz polisy komunikacyjnej, dzięki której nie będziesz musiał martwić się o konsekwencje kradzieży lub zniszczenia samochodu? Skontaktuj się z biurem Eurofinance Ursynów, aby otrzymać korzystną ofertę, wybraną spośród propozycji kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here