Swojskie wędliny

Każdy rodzic przywiązuje ogromną wagę do tego, co na co dzień spożywa jego dziecko. Nie jest tajemnicą, że większość zwyczajnie rezygnuje z podawania wędlin swoim pociechom. Nic dziwnego – te dostępne w markecie są wysoko przetworzone, a także zawierają wiele konserwantów. Nie musimy jednak całkowicie wykluczać z diety mięsa w postaci wędlin. Wystarczy postawić na swojskie wędliny, które z powodzeniem może spożywać cała rodzina. 

Spis Treści

Bez konserwantów

Na początku warto przeanalizować, co znajduje się w sklepowych wędlinach. Niestety, w najlepszym przypadku znajdziemy w nich jedynie 80-85% mięsa. Niemniej jednak znajdziemy i takie wędliny, w których zawartość mięsa wynosi jedynie 20-30%. Pozostałą część stanowią różnego typu wypełniacze, a tym bardzo wiele substancji konserwujących. Wbrew pozorom nie ma w tym nic dziwnego – ostatecznie wędlina ma pozostać na sklepowej półce jak najdłużej, do czasu, aż znajdzie się jej nabywca. Co więcej, wędlina ma być tania w produkcji, a niestety, mięso kosztuje całkiem sporo. Najtańsze są zaś sztuczne wypełniacze. Nie dziwi więc, że nie chcemy podawać sklepowej wędliny swoim pociechom, które często po jej spożyciu skarżą się na bóle żołądka, biegunki, czy też w ogóle gorsze samopoczucie. Tymczasem swojskie wędliny nie zawierają konserwantów, które są główną przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia dzieci po spożyciu szynki czy kiełbasy. Co znajduje się w swojskich wędlinach? Przede wszystkim dobrej jakości mięso, najczęściej z lokalnego gospodarstwa. Mięso to poddawane jest odpowiednim procesom – gotowania czy wędzenia, dzięki czemu zyskuje ono kruchość i miękkość. Tymczasem dodatek aromatycznych ziół i przypraw sprawia, że swojskie wędliny zyskują niepowtarzalny smak. Kto raz ich spróbuje, ten z pewnością wróci po więcej.

Gdzie kupić swojskie wędliny?

Wiele osób mieszkających w dużych miastach boryka się z problemem ze znalezieniem miejsca, w którym można dostać dobrej jakości swojskie wędliny. Najlepszym rozwiązaniem jest ich zakup od lokalnego gospodarza – sąsiada bądź osoby poleconej, która karmi zwierzęta naturalnymi paszami oraz doskonale zna się na sztuce przyrządzania wędlin. Wtedy mamy pewność, że zakupione przez nas produkty będą smakować, a co najważniejsze spełnią zasady zdrowej, zrównoważonej diety. Niemniej jednak nie zawsze mamy dostęp do lokalnych wyrobów. Swojskich wędlin możemy więc szukać na targach bądź też w sklepach z tradycyjnymi wyrobami.

Niektóre tego typu punkty funkcjonują również w internecie, gdzie możemy zamówić swojskie wędliny z dostawą do domu – dobrym przykładem są Wędliny z Dębiny. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy w swojej okolicy mają jedynie duże supermarkety oferujące zwykłe, niezdrowe wędliny. Swojskie wyroby możemy rozpoznać przede wszystkim po zapachu. Ich wizytówką jest również unikalny smak. Wędliny domowej produkcji możemy bez oporów podawać dzieciom, lecz dobrze wprowadzić je również do swojej codziennej diety. Urozmaicą one nasze zdrowe, zbilansowane posiłki, a co więcej dostarczą nam pełnowartościowego białka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here