Zdolność kredytowa – czym jest i dlaczego ma takie znaczenie?

0
262

„Zdolność kredytowa” to fraza, która nieodłącznie towarzyszy wszelkim dyskusjom związanym z zaciąganiem zobowiązań finansowych czy ryzykiem kredytowym. Jeśli ktoś planuje wziąć swój pierwszy kredyt lub po prostu wcześniej się tym tematem nie interesował, może zdolność kredytową kojarzyć, ale nie wiedzieć, czym ona dokładnie jest.

Warto to zmienić, ponieważ ostatecznie może się to okazać bardzo przydatne i pomóc w otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej. Poniżej wyjaśnimy, co właściwie oznacza zdolność kredytowa i dlaczego jest ona aż tak istotne. Zapraszamy!

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to inaczej zdolność do spłacenia na czas całości zobowiązania (pożyczonego kapitału, odsetek i innych opłat). To, jak wysoka zdolność kredytowa będzie wymagana do otrzymania kredytu, zależy między innymi od jego kwoty, okresu spłaty i wysokości raty.

Instytucje finansowe mają obowiązek zweryfikowania zdolności kredytowej przed podjęciem decyzji o tym, czy kredyt zostanie udzielony. Poszczególne banki mają swoje własne algorytmy do obliczania zdolności kredytowej, natomiast wszystkie biorą pod uwagę przede wszystkim pewien zestaw najważniejszych czynników.

Można wśród nich wymienić wysokość zarobków i formę zatrudnienia (najmilej widziana jest umowa o pracę na czas nieokreślony, ale nie oznacza to, że wszystkie inne z góry wykluczają z otrzymania kredytu). Ważna jest także łączna suma rat obecnie spłacanych zobowiązań finansowych – zarówno bankowych, jak i pozabankowych. Bank z pewnością zapyta również o koszty utrzymania, a także ilość osób posiadanych na utrzymaniu.

W sprawdzeniu zdolności kredytowej przed zawnioskowaniem o kredyt mogą pomóc profesjonalni pośrednicy kredytowi, dostępni tutaj: https://splatapozyczek.pl/. Dzięki temu łatwiej będzie oszacować szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Dlaczego zdolność kredytowa jest taka ważna?

Zbyt niska zdolność kredytowa to jeden z najczęstszych powodów odrzucania przez banki wniosków o kredyt. Oznacza ona bowiem duże ryzyko, że dana osoba nie będzie w stanie spłacić zobowiązania na czas, co z kolei przełoży się na straty finansowe u kredytodawcy. Pojedynczy klient mający problem z uregulowaniem długu nie doprowadzi instytucji do bankructwa, ale bez weryfikacji zdolności kredytowej takich klientów mogłoby być potencjalnie bardzo dużo.

Trzeba jednak wskazać, że każdy bank może mieć inne podejście do ryzyka kredytowego, a także może obliczać zdolność kredytową w nieco inny sposób. Dlatego ta sama osoba w jednym banku może spotkać się z odmową, a w drugim z akceptacją wniosku kredytowego. Nie oznacza to jednak, że należy składać bardzo dużo wniosków z nadzieją, że któryś zostanie przyjęty. Banki widzą bowiem ostatnie zapytania w BIK-u i mogą odebrać takie działania negatywnie.

Najlepszym wyjściem jest zwrócenie się do dobrego pośrednika kredytowego, takiego jak Spłata Pożyczek. Taki wykwalifikowany ekspert doskonale wie, jakie zasady panują w poszczególnych instytucjach finansowych, dzięki czemu będzie w stanie ustalić, gdzie najlepiej złożyć wniosek. Zadba także o to, aby oferta banku była jak najbardziej atrakcyjna finansowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here