Mieszkania na sprzedaż w Warszawie

Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że w mieście stołecznym każde mieszkanie, bez względu na metraż, jest sprzedawane „na pniu”. Od tamtych czasów sporo się zmieniło. Jakie mieszkanie w Warszawie będzie idealne? Czym kierować się przy zakupie?

Spis Treści

Gdzie szukać mieszkania na sprzedaż w Warszawie?

Analizując dane z serwisu SonarHome.pl, można szybko dostrzec, że kilka dzielnic w mieście stołecznym wyróżnia się bardzo dużym zasobem lokalowym. To zaś wpływa na dostępność ofert oraz na cenę. Jeśli szukamy swojego miejsca do życia w tym mieście, to największe szanse na zakup mieszkania mamy w takich dzielnicach, jak:

  • Mokotów,
  • Wola,
  • Białołęka,
  • Praga Południe,
  • Śródmieście.

Bez względu na to, czy szukamy apartamentu na sprzedaż, czy niewielkiej kawalerki, warto przeanalizować rynek zwłaszcza w tych częściach miasta. Na stołeczny rynek nieruchomości trzeba jednak spojrzeć nieco szerzej. Warto szukać zwłaszcza tych lokali, które łączą w sobie takie atuty, jak:

  • łatwy dostęp do usług publicznych,
  • wysoki standard wykończenia,
  • przypisane do posesji miejsce parkingowe, piwnica lub komórka.

W ten sposób możemy znacznie podnieść nasz komfort życia, co z kolei ułatwi nam funkcjonowanie w mieście. Takie mieszkania na sprzedaż w Warszawie oferuje np. SonarHome.pl. To uznana, działająca na rynku firma, która organizuje m.in. drzwi otwarte, by każdy zainteresowany mógł samodzielnie zapoznać się ze stanem technicznym posesji.

Jak inwestować w mieszkania na sprzedaż?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie nieruchomości, warto dokładnie zapoznać się z trendami, jakie panują obecnie w Warszawie. A te, na przestrzeni kilku lat, dość mocno się zmieniły. Prym wciąż wiodą niewielkie, 40-50-metrowe lokale mieszkalne, jednak coraz więcej osób stawia na mniejsze posesje. Można domniemywać, że taka zmiana nastrojów konsumenckich wynika m.in. z kolejnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej oraz inflacji, która przekracza już 15%, co mocno osłabia naszą siłę nabywczą.

Trend zauważyli już działający w Warszawie deweloperzy. Nie powinno więc dziwić, że w wielu dzielnicach miasta na rynek wprowadzane są coraz mniejsze inwestycje. Największą zmianę wielkości mieszkań widać na Żoliborzu i Ochocie. Uśredniona wielkość posesji zmalała tam o ponad 5 mkw.

Maleją też mieszkania na Mokotowie (o niemal 3 mkw), Pradze Północ (1,5 mkw) czy Wilanowie (1,8). Dla kontrastu trzeba jednak wskazać na kilka dzielnic, gdzie trend jest wręcz odwrotny.

Absolutnym liderem jest Wawer, gdzie metraż zwiększył się aż o 10 metrów kwadratowych. Rosną też mieszkania na Białołęce (3 mkw) i Ursusie (1,5 mkw). Można więc stwierdzić, że dzielnice „graniczne”, czyli te, które znajdują się najdalej od centrum, starają się zachęcić kupujących większymi posesjami, niż te, które są oddawane w innych częściach miasta.

Ile czasu potrzeba na sprzedaż mieszkania w Warszawie?

Mimo wielu czynników, z którymi muszą mierzyć się kupujący, uśredniony czas żywotności ofert w stolicy wciąż jest dość krótki. SonarHome szacuje, że potrzeba 91 dni, by sprzedać posesję w stolicy. Warto jednak odnotować, że jeszcze w marcu były to zaledwie 84 dni.

Mimo wszystko, gdy porównamy te dane z innymi dużymi miastami w kraju, to Warszawa wciąż wypada całkiem nieźle, choć znacząco przegrywa m.in. z Poznaniem (82 dni), Łodzią (82) i Katowicami (90). Z drugiej strony, w stolicy kraju wciąż o wiele łatwiej sprzedać lokal, niż np. we Wrocławiu (94) czy Sopocie (104).

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/e-warsaw.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here