Odpieluchowanie dziecka

Odpieluchowanie dziecka jest nieuchronną koniecznością na pewnym etapie jego życia. Jest to proces, który wymaga od rodziców sporej cierpliwości i wyrozumiałości. Mimo to samodzielność w toalecie jest ważnym aspektem rozwoju każdego malucha. Kiedy jest dobry czas na odpieluchowanie dziecka i na jakie problemy warto się wcześniej przygotować? Poniżej podpowiadamy!

Spis Treści

Samodzielność małego dziecka

W życiu każdego dziecka (rodzica także) przychodzi taki moment, w którym staje się ono coraz bardziej samodzielne – uczy się jeść sztućcami, ubierać się i wkładać buciki. Samodzielność ta dotyczy również korzystania najpierw z nocnika, a następnie z toalety. Jest to nieuchronny aspekt w rozwoju każdego dziecka. Warto jednak pamiętać, że każdy maluch rozwija się we własnym tempie i to, co jednym może przychodzić z łatwością, drugim może sprawiać wiele trudności. W nauce samodzielności dziecka warto unikać porównywania go z rówieśnikami, zachować cierpliwość i wyrozumiałość, a wszelkie wątpliwości konsultować z pediatrą.

Kiedy maluch jest gotowy na zrezygnowanie z pieluch?

Wiele rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy jest dobry czas na odpieluchowanie dziecka, szukając jednoznacznej odpowiedzi. Tymczasem sprawa jest nieco złożona, ponieważ – tak jak już wspomniano – każde dziecko rozwija się we własnym tempie i ta „gotowość” może pojawić się na różnych etapach. Jedne maluchy siadają na nocnik dla dziecka już koło pierwszego roku życia, a inne dopiero po upływie trzech lat. Dlatego, jeśli nasze dziecko nie umie korzystać z nocnika, to przede wszystkim powinniśmy zachować cierpliwość i konsekwencje w treningu czystości. Odpieluchowanie dziecka to proces, który z reguły trwa kilka miesięcy. Jeśli nasze dziecko wykazuje zainteresowanie toaletą, sygnalizuje potrzebę zmiany pieluszki czy też „potrafi” utrzymać ją w czystości przez minimum dwie godziny, to jest to dla nas znak, że możemy rozpocząć proces odpieluchowania.

Jak się przygotować na odpieluchowanie dziecka?

Odpieluchowanie dziecka to dłuższy proces. By go rozpocząć, należy zakupić odpowiedni nocnik dla dziecka. Obecnie na rynku znajdziemy bardzo wiele nocników, które różnią się od siebie: kolorem, kształtem i dodatkowymi funkcjami. Nocnik dla dziecka powinien być wygodny w użytkowaniu, łatwy w utrzymaniu w czystości, a także wykonany z trwałego i bezpiecznego tworzywa. Dodatkowo nocnik dla chłopca powinien mieć dodatkowe zabezpieczenie. Szczególnie istotny jest pierwszy nocnik dla dziecka – niektóre funkcje dodatkowe (np. muzyczka) mogą zwyczajne odstraszyć malucha i sprawić, że będzie się on bał z niego korzystać. 

Oprócz przygotowania praktycznego należy również zadbać o przygotowanie mentalne – zanim zaczniemy sadzać dziecko na nocniku, możemy czytać dziecku bajki edukacyjne na temat korzystania z toalety, a także opowiadać maluchowi, że dorośli załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne do ubikacji.

Na co zwrócić uwagę podczas odpieluchowania?

Podczas treningu czystości mogą pojawić się różne problemy z odpieluchowaniem malucha, na które powinniśmy być wcześniej przygotowani. Na samym początku warto uświadomić sobie, że minie trochę czasu, zanim maluch zacznie sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne. Co więcej, jedną z częstych przyczyn takiego zachowania dziecka jest to, że od razu zamiast pampersa zakładamy mu majtki. Tymczasem uciskają go one dokładnie w tym samym miejscu co pampers, przez co dziecko ma poczucie, jakby nadal miało go założonego. Jednym z problemów, z którym możemy spotkać się podczas odpieluchowania, jest problem z oddawaniem kupy do nocnika. W takiej sytuacji podczas pierwszych prób siadania malucha na nocniku należy go czymś zająć, np. dając mu zabawki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here