Podlewanie tui ogrodowych
fot. PIxabay

Podlewanie tui ogrodowych nie powinno sprawić nikomu najmniejszych problemów, lecz istnieje kilka sprawdzonych metod na dbanie o te krzewy w kontekście prawidłowego nawadniania oraz nawożenia odpowiednimi mieszankami suplementów ogrodowych. Zobacz, co robić, aby Twoje sadzonki żywotnika zachodniego rozwijały się prawidłowo.

Spis Treści

Pielęgnacja ogrodu to nieustanna praca

Pielęgnacja ogrodu to mocno absorbujące zadanie, które nigdy się nie kończy. Ciągle jest coś do zrobienia, dlatego też warto poznać ciekawe triki na sprzątanie ogrodu. Twoje zadbane dłonie bardzo szybko mogą stracić na swojej atrakcyjności, lecz dzięki ciężkiej pracy przy zasadzonych roślinach Twój ogród będzie prezentował się naprawdę wyjątkowo.

Prowadzenie przydomowego ogródka lub niewielkiej działki uczy sporo cierpliwości i przede wszystkim olbrzymiej pokory do otaczającej nas wszystkich przyrody. Im więcej roślin zasadzisz, tym więcej nauki wielu zagadnień związanych z ich uprawą.

zbliżenie na zielone liście tui zroszone wodą
fot. PIxabay

Podlewanie tui – jak robić to prawidłowo?

Gdy wiesz już, kiedy sadzić tuje, to przyszedł najwyższy czas na opanowanie wiedzy z zakresu ich nawadniania. Niby banał, ale wielu ogrodników amatorów popełnia sporo drobnych błędów, które mogą doprowadzić tuje ogrodowe do zniszczenia.

Pierwsza i najważniejsza zasada jest taka, że krzewów żywotnika nie można przesuszać, a szczególnie młodych sadzonek dopiero co wkopanych do podłoża. Podlewanie tui ogrodowej powinno odbywać się wczesnym rankiem lub wieczorem. Nawodnienie w pełnym słońcu, gdy roślina jest rozgrzana to nie najlepszy pomysł – pamiętaj o tym.

Jak często podlewać tuje? Rób to wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba – na pewno nie codziennie. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest stałe kontrolowanie wilgotności podłoża. Ilość wody używanej do podlewania powinna być umiarkowana. Dla spowolnienia wysychania układu korzeniowego zaleca się przysypać wierzchnią warstwę podłoża klasyczną korą ogrodniczą.

Podlewanie tui w czasie zimy nie jest konieczne. Wystarczy ją solidnie nawodnić w ostatnich dnia listopada i cierpliwie czekać do wiosny! Ta zasada tyczy się zarówno krzewów posadzonych w donicy, jak i bezpośrednio w podłożu.

zbliżenie na zielone liście tui
fot. PIxabay

Tuje szmaragd – nawożenie krzewów ogrodowych

Tuje ogrodowe uwielbiają mieszanki nawozów o wysokim stężeniu azotu oraz magnezu. Niedobór jednego ze składników może doprowadzić do brązowienia, a w rezultacie obumierania gałązek.

Nawożenie należy przeprowadzać, począwszy od wczesnej wiosny aż do pierwszych tygodni września. Aplikacje poszczególnych nawozów powinny odbywać się zgodnie z zaleceniami załączonymi na opakowaniu. Uwaga! Świeżo posadzone krzewy nie powinny być zasilane nawozem! Poczekaj do momentu, aż układ korzeniowy odpowiedni się wzmocni – trwa to zazwyczaj ok. 3-4 tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here