Soda oczyszczona a mycie zębów
fot. unsplash

Soda oczyszczona a mycie zębów — czy to na pewno jest dla nas bezpieczne? Od lat mówi się o tym, że soda oczyszczona może wybielić zęby. Jednak czy na pewno warto ją stosować? Jak się okazuje, niekoniecznie. Nie działa bowiem na zęby, tak jakbyśmy tego chcieli…

Spis Treści

Sposoby na wybielanie zębów w domu

Wiele osób marzy o tym, aby mieć śnieżnobiały uśmiech. Niestety nie jest to takie proste. Wiele rzeczy powoduje, że żółkną. Dzieje się tak poprzez pewne nawyki żywieniowe, używki, czy nawet przez niektóre antybiotyki. Dlatego pojawiło się tak wiele domowych sposobów na białe zęby. Wśród nich znajdziemy domowe triki z użyciem między innymi sody oczyszczonej, oleju kokosowego czy też wody utlenionej. Jednak czy użycie tych produktów na pewno jest skuteczne, a przede wszystkim zdrowe?

Soda oczyszczona a mycie zębów

Zastosowanie sody do wybielania zębów daje bardzo szybkie efekty. Już po pierwszym użyciu mamy wrażenie, że uśmiech jest bielszy. Dzieje się tak dlatego, że wodorowęglan sodu ma właściwości silnie ścierne. W sposób mechaniczny ściera osad, który pokrywa powierzchnię zębów i odpowiada za ich przebarwienie. Niestety, ostatecznie ma to negatywny wpływ na uzębienie. Prowadzi bowiem do uszkodzenia szkliwa. Co więcej, jeśli nadużywa się tego sposobu, paradoksalnie zęby stają się bardziej podatne na przebarwienia w przyszłości. Dlatego nie poleca się stosowania sody oczyszczonej jako środka do wybielania zębów.

Domowe sposoby na ból zęba polecają jednak użycie wodorowęglanu sodu jako środka przeciwbólowego. Wystarczy przepłukać jamę ustną wodą z sodą oczyszczoną. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się bólu, a ponadto zmniejszymy opuchliznę.

zbliżenie na białe zęby i czerwone usta
fot. unsplash

Olej kokosowy

W celu wybielenia zębów z pomocą oleju kokosowego zaleca się codzienne płukanie nim jamy ustnej. Jak to zrobić? Bierzemy łyżeczkę oleju do ust i przez około 10 – 20 minut płuczemy. Powinno się robić to na czczo oraz przed myciem zębów. Ten sposób jest w pełni bezpieczny, a nawet i zdrowy, jednak na jego efekty musimy czekać przynajmniej miesiąc.

Woda utleniona

Woda utleniona działa antybakteryjnie, ale wykazuje także naturalne właściwości wybielające zęby. Używając wody utlenionej o stężeniu 3%, musimy rozcieńczyć ją do minimum 1,5%. Wystarczy, że połączymy ją z wodą 1:1. Tak przygotowanym roztworem płuczemy jamę ustną przed myciem zębów.

czerwona szczoteczka do zębów na niebieskim tle
fot. unsplash

Do czego wykorzystać sodę oczyszczoną w domu?

Soda oczyszczona nie nadaje się do długoterminowego wybielania zębów. Ma jednak szereg właściwości, które sprawiają, że możemy używać jej do innych domowych trików. Przydaje się na przykład w pielęgnacji w domu. Kosmetyki DIY z jej użyciem są naprawdę skuteczne. Zwłaszcza domowy antyperspirant. Jak go wykonać?

Wystarczy wymieszać olej kokosowy, sodę oczyszczoną oraz olejek z drzewa sandałowego. Otrzymamy domowy kosmetyk, który nie tylko usunie nieprzyjemny zapach potu, ale i zadba o skórę. Zniweluje także stany zapalne, usunie bakterie i grzyby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here