Ostatnie dwa pandemiczne lata kompletnie przemeblowały rynek pracy. Kolejne lockdowny i zamknięcia granic dały się we znaki zarówno pracodawcom jak i pracownikom. Zatem, jak wygląda sytuacja na rynku pracy i jak wygląda szukanie pracy w Warszawie w chwili obecnej?
Pierwszy okres zamknięcia gospodarki charakteryzował się dużymi zwolnieniami pracowników, zamykaniem firm, a co za tym idzie wzrostem bezrobocia. W drugim roku pandemii trend się odwrócił – w wielu branżach ponownie zaczyna brakować pracowników, dotyczy to zwłaszcza branż produkcyjnej i usługowej. Podobnie rzecz się ma z pracownikami zza wschodniej granicy – w pierwszym okresie pandemii dał się zauważyć odpływ pracowników z Ukrainy, którzy masowo wracali w swoje rodzinne strony aby przeczekać najgorszy okres pandemii. Obecnie wielu z nich wróciło do dotychczasowych miejsc pracy. Można zatem wnioskować, że po przejściowych perturbacjach sytuacja na rynku pracy wraca do normy.
Przeczytaj też: https://www.warszawanews.pl/rynek-pracy-w-warszawie-gdzie-szukac-pracy/
Rynek pracy w stolicy
Rynek pracy w Warszawie rozwija się dynamicznie, oferując wiele miejsc pracy zwłaszcza dla pracowników umysłowych. To nie dziwi, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że Warszawa jest stolicą Polski i najbardziej rozwiniętym gospodarczo regionem w kraju. Wiele mówi już sama stopa bezrobocia, która wynosi zaledwie 2%. Jest to wartość graniczna bezrobocia strukturalnego, co oznacza że bez pracy są tylko osoby, które po prostu nie chcą lub nie mogą pracować. Dlatego Warszawa przyciąga osoby z wielu zakątków zarówno kraju jak i zagranicy.
Kto ma szansę znaleźć pracę w stolicy?
Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „oferty pracy Warszawa” okazuje się, że najwięcej ofert pracy jest dla… budowlańców. Najszybciej pracę znajdą osoby z wykształceniem technicznym i posiadanymi uprawnieniami, m.in. w zawodzie betoniarz, zbrojarz, brukarz, cieśla budowlany. Kolejną grupą zawodów, w których wciąż notorycznie brakuje pracowników, to branża BPO. W stolicy swe oddziały mają duże międzynarodowe koncerny, co tworzy rynek pracy dla pracowników umysłowych z odpowiednimi kwalifikacjami. Szansę na pracę mają tutaj osoby z wykształceniem wyższym, znajomością co najmniej jednego języka obcego na poziomie co najmniej średniozaawansowanym, doskonałą znajomością komputera. Na brak ofert pracy nie mogą też narzekać nauczyciele i pracownicy biurowi niższego szczebla. Brak pracowników w tych branżach wynika jednakże z niskimi zarobkami, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszty życia w stolicy.
Najwięcej ofert pracy, co nie powinni dziwić, oferuje branża IT. Osoby z umiejętnością programowania są najbardziej poszukiwaną i najlepiej opłacaną grupą zawodową. Warto zauważyć, że znakomita większość pracodawców lub zleceniodawców nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia informatycznego. Liczą się głównie posiadane umiejętności i doświadczenie w branży. Praca w sektorze IT stwarza również doskonałe możliwości pracy zdalnej.
Spore braki kadrowe odczuwa branża transportowa (kurierzy, kierowcy z kategorią C, C+E), jednak jest to problem w skali kraju, niedotyczący jedynie stolicy.