growbox

Stworzenie w pełni kontrolowanych warunków do uprawy szczególnie wrażliwych gatunków roślin nie jest łatwe, ale dzięki możliwościom współczesnej technologii można to zrobić. Mini szklarnia w formie zamykanego namiotu uprawowego typu growbox wymaga użycia odpowiedniego rodzaju sztucznego światła, zainstalowania wydajnego system wentylacji, przygotowania podłoża, systematycznego podlewania i nawożenia uprawianych roślin. Z jakich elementów powinien składać się zatem namiot?

Spis Treści

Co to jest growbox?

W największym uproszczeniu growboxem możemy nazwać każdy zamykany namiot na składanym lub stałym stelażu, który można zaadaptować na potrzeby uprawy roślin. Namiot powinien być zamykany i wyposażony w niewielkie otwory umożliwiające podłączenie systemu wentylacji, instalację sztucznego oświetlenia i sterowników. Osoba zainteresowana uprawą roślin w kontrolowanych warunkach, w odcięciu od światła dziennego, może kupić profesjonalny, przenośny growbox już przystosowany do instalacji oświetlenia i wentylacji lub wykonać go samodzielnie, wykorzystując do tego celu nieprzezroczystą folię termiczną i stelaż z metalowych rurek lub kątowników, lub taki stelaż wykonać z drewna.

Oświetlenie, wentylacja i inne elementy growboxa

Najważniejszym elementem każdego profesjonalnego namiotu uprawowego jest oświetlenie. W związku z tym, że rośliny uprawiane w growboxie nie mają dostępu do światła naturalnego, energia potrzebna do fotosyntezy musi być im dostarczona przez sztuczne źródło światła. Niestety tradycyjne żarówki wykorzystywane do oświetlenia domów zupełnie się do tego nie nadają. W namiotach uprawowych i szklarniach (do doświetlania roślin) stosuje się specjalistyczne, wysokoprężne lampy sodowe, lampy MH lub ich mniej energochłonne odpowiedniki w postaci lamp CFL oraz paneli LED. Kolejnym elementem, w jaki wyposażony jest praktycznie każdy growbox, zwłaszcza jeśli do jego oświetlenia wykorzystuje się emitujące duże ilości ciepła lampy HPS, jest system wentylacji składający się z wentylatora i rury odprowadzającej ciepło na zewnątrz namiotu. Niekiedy częścią systemu wentylacji są również filtry bazujące na węglu aktywnym, które wyłapują związki zapachowe wydzielane przez uprawiane w namiocie rośliny.

W nowoczesnych growboxach do sterowania oświetleniem i wentylacją wykorzystuje się profesjonalną elektronikę, czasowe programatory i różnego rodzaju czujniki. Dla zwiększenia efektywności świetlnej lamp używane są odbłyśniki. W niektórych plantacjach stosuje się również zautomatyzowane systemy nawadniające. Przy małych namiotach nie ma to jednak większego sensu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here