Jak stosować retinol? Okazuje się, że ma wiele właściwości, dzięki którym skóra nabierze blasku, znikną wypryski i zaskórniki. Wystarczy tylko systematyczność, a efekty pojawią się szybko i będą spektakularne. Najważniejsze
Spis Treści
Retinol – na co pomaga i czym jest?
Pielęgnacja twarzy nie musi opierać się tylko na kilku prostych krokach. Dziś można pozwolić sobie na zdecydowanie więcej i to bez wychodzenia z domu! Czym jest retinol? W skrócie to jedna z najbardziej aktywnych form pochodnych witaminy A. Ma szerokie spektrum działania, które potrafi naprawdę zdziałać cuda. Szczególnie poleca się retinol do pielęgnacji twarzy po 50.
Właściwości:
- spłyca zmarszczki
- zmniejsza przebarwienia
- złuszcza naskórek
- pobudza komórki do produkcji kolagenu
- spowalnia proces starzenia się skóry
- wygładza i ujednolica
- zmniejsza blizny
- intensywnie nawilża
Jeśli jesteś osobą, która zauważyła, że na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki, cera jest sucha i szara, a zaskórniki nie znikają, możesz śmiało sięgnąć po retinol. Nie pozwól sobie na błędy w pielęgnacji twarzy!

Jak stosować retinol?
Zacznijmy od tego, że retinol jest naprawdę silną substancją, którą trzeba umiejętnie stosować, ale nie mówimy tego po to, aby Was wystraszyć, a jedynie zwrócić uwagę na to, co jest ważne. Retinol ma różne stężenia: od 0,1% do 2% i z całą pewnością nie powinno się zaczynać od tych najmocniejszych. Kosmetyczki zalecają, aby najpierw sięgnąć po stężenie 0,2% i przez kilka tygodni właśnie na nim się skupiać i budować tym samym tolerancję skóry na retinol. Natychmiast jednak przerwij kurację, jeśli zauważysz silne zaczerwienienia i świąd.
WAŻNE! Jeśli jesteś w trakcie stosowania retinolu, który zawsze nakłada się na noc (!), rano nie zapominaj o nakładaniu kremu z filtrem UVA i UVB SPF 50. Zacznij najpierw od stosowania go co czwarty dzień wieczorem przez dwa tygodnie. Później rób to co trzeci dzień, a po dwóch tygodniach już co drugi dzień przez kolejne trzy tygodnie. Po retinolu jak najbardziej możesz nałożyć serum lub krem, ale najlepiej odczekać około 30 minut. Po sześciu tygodniach możesz minimalnie zwiększyć stężenie. Zaleca się stosować retinol tylko w okresie od września do marca. Latem najlepiej przerwać rytuał.

Jakie są przeciwskazania w stosowaniu retinolu?
Retinol faktycznie może zdziałać cuda, ale gdy jest odpowiednio stosowany i dopasowany do potrzeb. Jakie osoby nie powinny po niego sięgać?
- kobiety w ciąży i gdy karmią piersią
- gdy się ma podrażniony naskórek
- gdy wystawiasz twarz na promieniowanie UV i zapominasz używać filtrów przeciwsłonecznych
- osoby, które chcą stosować retinol z kwasami
Jak widzisz, pielęgnacja w domu może być naprawdę rozbudowana! Oczywiście nie zapominaj, że nic nie zastąpi konsultacji lekarskiej.