Gamofobia
fot. Pexels

Gamofobia, choć brzmi bardzo egzotycznie, okazuje się, że jest zjawiskiem dość powszechnym. Co się kryje za tą tajemniczą nazwą? Ogólnie rzecz ujmując, to strach przed małżeństwem. Według badaczy ten lęk najczęściej występuje u 30-letnich osób. Co więcej można o tym powiedzieć?

Spis Treści

Co to jest gamofobia?

Badacze są zgodni, że w dzisiejszych czasach coraz częściej spotyka się osoby, które obawiają się poważnego związku. Dlaczego tak się dzieje? Śmiało można stwierdzić, że bardzo dużo mówi się o samorealizacji i niezależności, co w oczywisty sposób daje mniejszą przestrzeń na drugiego człowieka i na dbanie o związek. To z kolei w linii prostej prowadzi do lęku przed małżeństwem. Stoi za tym także problem z podejmowaniem decyzji czy strach przed utratą przysłowiowej wolności.

Gamofobia jest stosunkowo nowym zjawiskiem, tak jak np. fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonu. Skąd pewność, że dana osoba właśnie ma taki lęk?

cień mężczyzny na tle niebieskiej wody przy zachodzie słońca
fot. Pexels

Jakie są objawy i przyczyny gamofobii?

Choć wydaje się to ciężkie do oceny, są pewne cechy, które jasno wskazują, że dana osoba na samą myśl o ślubie i poważnych relacjach, zaczyna ciężej oddychać, źle się czuje i zaczyna panikować. Jak widać, nie każdemu zależy na idealnym związku, który po czasie doprowadzi do ołtarza.

Z pozoru ciężko połączyć gamofobię z przypadłościami, które pojawiają się u osoby, która mierzy się z tą fobią. Poza niekończącymi się rozmyślaniami na temat ślubu i poważnych relacji mogą pojawić się także takie objawy jak silne zmęczenie, nudności, bóle brzucha i głowy.

Lęk przed małżeństwem nie bierze się znikąd. Najczęściej odpowiadają za to takie czynniki jak:

  • strach przed utratą wolności
  • trudności w podejmowaniu decyzji
  • lęk przed zdradą
  • traumy z dzieciństwa związane np. z rozwodem rodziców
  • problemy z dojrzałością emocjonalną

Oczywiście warto wspomnieć, że strach w dniu ślubu jest czymś normalnym i wiele par przyznaje, że przeżywało ogromny stres, ale to coś zupełnie innego. Osoba, która cierpi na gamofobię, nie jest sobie nawet w stanie wyobrazić tego, że mogłaby z kimś być na stałe. Cieszy się z celebrowania wyjątkowych chwil takich walentynki czy pierwsza randka, ale jak ognia unika poważniejszej relacji.

mężczyzna w kurtce khaki stoi tyłem na tle zielonego lasu i wody
fot. Pexels

Jak walczyć z gamofobią?

Czy jest w takim razie sposób na idealny związek? Niestety samodzielnie najprawdopodobniej tej sytuacji nie uda się rozwiązać a wizyta u psychologa będzie najlepszą decyzją. Terapia, tak jak w przypadku każdej fobii, będzie wyborem. Zawsze staraj się znaleźć źródło problemu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here