fonoholizm
fot. Pexels

Fonoholizm jest uzależnieniem, które w ostatnich latach rozwinęło się na tyle, że możemy mówić o globalnym problemie, który dotyka milionów ludzi. Osoba, która nie może rozstać się z telefonem komórkowym, zatraca kontakt z otaczającym ją światem. Jakie są objawy fonoholizmu i jak sobie z nim radzić?

Spis Treści

Czym jest fonoholizm?

Najprościej rzecz ujmując, jest to uzależnienie od telefonów komórkowych, które zawładnęło daną osobą do tego stopnia, że jest w stanie zaniedbać dla „komórki” pracę, obowiązki, a nawet rodzinę. Dochodzi do pewnego rodzaju utraty kontroli nad korzystaniem z telefonu. Osoba, która cierpi na fonoholizm, nie wyobraża sobie nawet minuty bez komórki w dłoni. Nie rozstaje się z nią i zabiera ją wszędzie.

Osoba uzależniona od telefonu komórkowego nie wyobraża sobie, że w nocy jej telefon mógłby być wyłączony. W ciągu dnia zawsze ma komórkę przy sobie i sprawdza każde możliwe powiadomienie. Jeśli straci telefon, zapomni z domu lub zabraknie sieci, nagle taka osoba wpada w panikę. Nie wyobraża sobie romantycznej kolacji, domowego SPA, randki w domu czy wielkiego wyjścia bez smartfona. Taką osobę ciężko przekonać nawet takimi argumentami, że według zasad savoir-vivre niekulturalnie jest w czasie spotkania towarzyskiego zerkać co chwilę w telefon.

blondynka w okularach i czerwonych ustach i niebieskim swetrze robi sobie selfie telefonem
fot. Pexels

Fonohlizm – objawy

Najbardziej niepokojące jest to, że uzależnienie od telefonu rozwija się u coraz młodszych osób, nierzadko są to wręcz dzieci. Jakie są najpopularniejsze objawy? Co osoba uzależniona robi i jak się zachowuje?

  • nie rozstaje się z telefonem
  • zawsze ma przy sobie ładowarkę
  • regularnie robi zdjęcia i wrzuca je do sieci
  • co chwilę sprawdza powiadomienia
  • nie wycisza telefonu na noc
  • czuje niepokój, gdy musi rozstać się z komórką
  • szuka rozpaczliwie zasięgu, gdy nagle go straci
  • niemalże natychmiast odpisuje na wiadomości
  • poczucie, że nie będzie na bieżąco z informacjami w sieci

Na co wpływa uzależnienie od telefonu?

Po pierwsze fonoholizm osłabia relację z innymi ludźmi i jak każde uzależnienie wpływa źle na jednostkę. Po drugie doprowadza do tego, że wszystko przestaje się liczyć, a dawne pasje odchodzą na dalszy tor. Oczywiście są także takie symptomy jak ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie, problemy ze snem, utrata wagi, natłok myśli lub stany lękowe. Z tym wszystkim można walczyć, ale kosztuje to tyle samo wyrzeczeń, co porzucenie innych uzależnień.

kobieta z siwymi włosami ubrana w białą bluzkę trzyma w dłoniach telefon i opiera się o ścianę z cegły
fot. Pexels

Jak leczyć fonoholizm?

Najważniejsze jest to, aby chcieć się zmienić. To pierwszy i bardzo ważny krok w drodze do odzyskania dawnego spokoju i radości życia. Zachęcamy do rozmowy ze specjalistą, który dobierze odpowiednie leczenie. Z pewnością zaleci ruch, więcej kontaktu z ludźmi czy ograniczenie czasu przeznaczonego na korzystanie z Internetu. Najciężej wykonać pierwszy krok, ale później będzie tylko łatwiej i kolejne walentynki lub pierwszą randkę spędzisz bez telefonu w dłoni. Przekonasz się, jakie to cudowne uczucie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here