List motywacyjny – napisz go tak, aby oczarować przyszłego pracodawcę i sprawić, że zapragnie zatrudnić właśnie Ciebie. Co jest najważniejsze w tworzeniu takiej treści? Pod żadnym pozorem nie oszukuj i nie staraj się zmyślać – to prędzej czy później na pewno się wyda. Opisz dokładnie siebie, swoje umiejętności i preferencje najlepiej, jak tylko potrafisz. Masz jedną szansę, nie przegap jej.
List motywacyjny – czy wysyłać go zawsze?
Nie bądź nadgorliwy! Jeśli przyszły pracodawca nie wymaga od Ciebie tego, aby taki list przesłać, nie rób tego. To, co chciałeś napisać, zapamiętaj i przekaż przyszłemu pracodawcy w czasie rozmowy w sprawie pracy. Oczywiście inaczej sprawa wygląda w sytuacji, gdy takowy list motywacyjny jest od Ciebie wymagany. Wtedy musisz pamiętać o tym, aby poświęcić temu chwilę. Nie kopiuj listu z Internetu! Napisz coś oryginalnego, nie posługując się w żadnym wypadku gotowymi szablonami. Pamiętaj, że w końcu starasz się o wymarzoną posadę. Kto wie… Może właśnie aplikujesz na najlepszy zawód świata? 😎 Pamiętaj, że poza listem ważne jest także to, jak przedstawisz życiorys. Dowiedz się, jakie panują aktualnie trendy i jak napisać CV w sposób nie tylko merytoryczny, ale także atrakcyjny dla oka.
List motywacyjny – 5 cennych porad
Niby wydaje się to coś, co nie jest trudne, ale łatwo można popełnić błąd, dlatego warto mieć na uwadze kilka porad.
- Do kogo list? Nie zapominaj o tym elemencie, dzięki którym jeszcze bardziej spersonalizujesz list motywacyjny. Nie pisz ogólnie do firmy X, ale zwróć się np. do do działu HR. Będzie to wyglądać zdecydowanie bardziej profesjonalnie
- Skąd wiesz o ofercie pracy? To miły gest w stronę przyszłego pracodawcy, bo możesz oczywiście nadmienić, że znalazłeś ofertę w sieci, ale możesz także napisać, że celowo wszedłeś na tę konkretną stronę tej firmy, ponieważ zawsze praca w tym miejscu była Twoim marzeniem 😉
- Napisz, dlaczego akurat ta firma. Z całą pewnością można powiedzieć, że to jeden z najważniejszych punktów. Dzięki temu możesz wykazać się, że masz pojęcie na temat tego, czym zajmuje się firma i być może wartości, która reprezentuje, są bliskie Twoim. Możesz powołać się na słowa prezesa, który pojawiły się w sieci lub na dokonania firmy.
- Napisz, dlaczego akurat Ty. Tu masz pole do popisu. Możesz opisać swoje cechy, które sprawdzą się na tym konkretnym stanowisku. Nie pisz o rzeczach, które nie są istotne dla tej konkretnej posady. Jeśli zmieniasz branżę, napisz, dlaczego to robisz.
- Zakończ oficjalnie. Wyraź nadzieję na możliwość spotkania i przeprowadzenia rozmowy kwalifkacyjnej
Gdy przejdziesz kolejny etap, a Twój życiorys i list motywacyjny okażą się strzałem w dziesiątkę, czeka Cię spotkanie z przyszłym pracodawcą. Przygotuj się do tego! Dokładnie sprawdź, jak przygotować się do rozmowy w sprawie pracy i poszukaj informacji na temat tego o co najczęściej pytają na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie panikuj. Jak radzić sobie ze stresem w takich sytuacjach?
Dzień wcześniej weź aromatyczną kąpiel, posłuchaj ulubionej muzyki i zrelaksuj się. Jeśli pójdziesz tak przygotowany, na pewno dostaniesz posadę i będziesz mógł opowiadać znajomym, jak znaleźć wymarzoną pracę.