list motywacyjny
fot. pxhere

List motywacyjny – napisz go tak, aby oczarować przyszłego pracodawcę i sprawić, że zapragnie zatrudnić właśnie Ciebie. Co jest najważniejsze w tworzeniu takiej treści? Pod żadnym pozorem nie oszukuj i nie staraj się zmyślać – to prędzej czy później na pewno się wyda. Opisz dokładnie siebie, swoje umiejętności i preferencje najlepiej, jak tylko potrafisz. Masz jedną szansę, nie przegap jej.

Spis Treści

List motywacyjny – czy wysyłać go zawsze?

Nie bądź nadgorliwy! Jeśli przyszły pracodawca nie wymaga od Ciebie tego, aby taki list przesłać, nie rób tego. To, co chciałeś napisać, zapamiętaj i przekaż przyszłemu pracodawcy w czasie rozmowy w sprawie pracy. Oczywiście inaczej sprawa wygląda w sytuacji, gdy takowy list motywacyjny jest od Ciebie wymagany. Wtedy musisz pamiętać o tym, aby poświęcić temu chwilę. Nie kopiuj listu z Internetu! Napisz coś oryginalnego, nie posługując się w żadnym wypadku gotowymi szablonami. Pamiętaj, że w końcu starasz się o wymarzoną posadę. Kto wie… Może właśnie aplikujesz na najlepszy zawód świata? 😎 Pamiętaj, że poza listem ważne jest także to, jak przedstawisz życiorys. Dowiedz się, jakie panują aktualnie trendy i jak napisać CV w sposób nie tylko merytoryczny, ale także atrakcyjny dla oka.

kobieta pisząca na laptopie
fot. pexels

List motywacyjny – 5 cennych porad

Niby wydaje się to coś, co nie jest trudne, ale łatwo można popełnić błąd, dlatego warto mieć na uwadze kilka porad.

  1. Do kogo list? Nie zapominaj o tym elemencie, dzięki którym jeszcze bardziej spersonalizujesz list motywacyjny. Nie pisz ogólnie do firmy X, ale zwróć się np. do do działu HR. Będzie to wyglądać zdecydowanie bardziej profesjonalnie
  2. Skąd wiesz o ofercie pracy? To miły gest w stronę przyszłego pracodawcy, bo możesz oczywiście nadmienić, że znalazłeś ofertę w sieci, ale możesz także napisać, że celowo wszedłeś na tę konkretną stronę tej firmy, ponieważ zawsze praca w tym miejscu była Twoim marzeniem 😉
  3. Napisz, dlaczego akurat ta firma. Z całą pewnością można powiedzieć, że to jeden z najważniejszych punktów. Dzięki temu możesz wykazać się, że masz pojęcie na temat tego, czym zajmuje się firma i być może wartości, która reprezentuje, są bliskie Twoim. Możesz powołać się na słowa prezesa, który pojawiły się w sieci lub na dokonania firmy.
  4. Napisz, dlaczego akurat Ty. Tu masz pole do popisu. Możesz opisać swoje cechy, które sprawdzą się na tym konkretnym stanowisku. Nie pisz o rzeczach, które nie są istotne dla tej konkretnej posady. Jeśli zmieniasz branżę, napisz, dlaczego to robisz.
  5. Zakończ oficjalnie. Wyraź nadzieję na możliwość spotkania i przeprowadzenia rozmowy kwalifkacyjnej
kobieta w pudrowej marynarce przy stole z laptopem
fot. pexels

Gdy przejdziesz kolejny etap, a Twój życiorys i list motywacyjny okażą się strzałem w dziesiątkę, czeka Cię spotkanie z przyszłym pracodawcą. Przygotuj się do tego! Dokładnie sprawdź, jak przygotować się do rozmowy w sprawie pracy i poszukaj informacji na temat tego o co najczęściej pytają na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie panikuj. Jak radzić sobie ze stresem w takich sytuacjach?
Dzień wcześniej weź aromatyczną kąpiel, posłuchaj ulubionej muzyki i zrelaksuj się. Jeśli pójdziesz tak przygotowany, na pewno dostaniesz posadę i będziesz mógł opowiadać znajomym, jak znaleźć wymarzoną pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here