Rozmowa w sprawie pracy to zaraz po CV i liście motywacyjnym trzeci kluczowy element, na podstawie którego pracodawca wybiera idealną osobą na dane stanowisko. To kilkadziesiąt minut, w czasie których musisz zaprezentować się z jak najlepszej strony. Liczy się elokwencja, pewność siebie, schludny wygląd i inteligencja. Nie popisuj się. Bądź naturalny, ale pamiętaj cały czas o tym, gdzie jesteś.
Spis Treści
Rozmowa w sprawie pracy – od czego zacząć?
Zanim przejdziemy do kluczowej kwestii i tego, jak przygotować się do rozmowy w sprawie pracy, skupimy się na tym, jak się ubrać na rozmowę w sprawie pracy. Coś, co może z pozoru nie wydawać się zbyt ważne, może wpłynąć na to, czy dostaniesz pracę. Dlaczego? Liczy się pierwsze wrażenie – także w czasie spotkań formalnych. Niech Cię nie zwiedzie fakt, że przyszły pracodawca zaprasza Cię np. na rozmowę kwalifikacyjną w kawiarni. Bądź czujny, zawsze wyglądaj profesjonalnie.
Co zatem brać pod uwagę przy doborze ubrań?
Skupimy się na kobietach, ponieważ to z reguły one mają problem z tym, co na siebie włożyć i jak wyglądać tego dnia.
- Make-up. Na pewno musisz pamiętać o tym, że im mniej, tym lepiej. Makijaż wieczorowy i mocne konturowanie twarzy i czerwoną szminkę odłóż na wielkie wyjście
- Ubranie. Jak się ubrać do pracy? Zapomnij o kolorowych bluzkach, krótkich sukienkach i luźnych dżinsach. Oczywiście wszystko zależy od miejsca pracy, ale z reguły nie powinnaś ubierać się tak, jak robisz to w sytuacjach stricte prywatnych. Dlaczego? Niemalże każdą korporację obowiązuje dress code, czyli zbiór zasad obowiązujących w danym miejscu i w określonym czasie. Jeśli mowa o rozmowie w sprawy pracy, powinno się pamiętać także o ubraniu dostosowanym do wieku. Co w takim razie zawsze się sprawdzi? Na pewno warto postawić na klasykę. Biała damska koszula, mała czarna sukienka z marynarką lub damski garnitur. Podsumowując, strój minimalistyczny będzie zawsze strzałem w dziesiątkę!
- Dodatki. Z nimi także lepiej nie przesadzać, ponieważ odciągasz uwagę od siebie, skupiając wzrok pracodawcy na czymś, co w sytuacji służbowej nie powinno odwracać uwagi. Dlatego zrezygnuj z całą pewnością z biżuterii boho, a postaw na delikatną biżuterię np. malutkie kolczyki/wkrętki lub subtelny krótki naszyjnik. Niech to będą rzeczy, które nie odgrywają pierwszej roli
- Dłonie. Od nich także wiele zależy. Nie przesadzaj z biżuterią. Postaw ponownie na klasę, skromność i szyk. Im mniej, tym lepiej. Nie zakładaj bransoletek, których dźwięk może bardziej przypominać uczestniczkę letniego festiwalu niż osobę, która stara się o stanowisko w poważnej firmie. Kolor paznokci także powinien być daleki od wakacyjnych barw. Co się sprawdzi zawsze? Manicure nude!
Rozmowa w sprawie pracy – część praktyczna
Załóżmy, że starasz się o stanowisko w firmie z długoletnią tradycją, która zajmuje się sprzedażą roślin doniczkowych, a Ty chcesz pracować w dziale sprzedaży. Co możesz zrobić, aby pomóc swojemu szczęściu? Przede wszystkim na kilka dni przed spotkaniem, dowiedz się, jakie w danej chwili panują standardy i o co najczęściej pytają na rozmowie kwalifikacyjnej – być może wiele się zmieniło od Twojej ostatniej rozmowy w sprawie pracy? Ponadto:
- Poczytaj o historii firmy i dokładnie dowiedz się, czym się zajmuje
- Zaimponujesz pracodawcy, gdy będziesz w stanie wymienić sukcesy firmy
- Dokładnie sprawdź, czym zajmuje się osoba, która znajduje się na Twoim stanowisku
- Przygotuj sobie kilka zdań na temat tego, czym do tej pory się zajmowałeś, jakie są Twoje zainteresowania, plany i ambicje
A przede wszystkim… Nie denerwuj się! Jeśli nie będziesz radzić sobie z emocjami, Twój przyszły pracodawca to zauważy. Jak radzić sobie ze stresem? Jeśli chodzi o rozmowę w sprawie pracy, to dzień wcześniej pozwól sobie na relaks, wyśpij się, zjedz pożywne śniadanie i wypij dużo wody. W czasie spotkania staraj się mówić powoli i regularnie oddychaj. Miej ciągle z tyłu głowy, że to Twoja szansa na lepsze jutro! Nawet najlepszy zawód świata nie będzie dostatecznie fajny i ciekawy, jeśli Ty będziesz się cały czas stresować.
Co jeszcze jest ważne?
Na pewno warto zainwestować czas w stworzenie życiorysu, który zaciekawi pracodawców. Jak napisać CV? Bądź kreatywny, ale nie przesadzaj z tym! Minimalizm i przejrzystość są bardzo pomocne, jeśli ubiegasz się o poważne stanowisko. Jeśli jesteś artystą, możesz to w subtelny sposób przenieść na CV. Jeśli wszystko to połączysz ze sobą, możesz być pewien, że wyjdziesz zwycięsko z tego spotkania i będziesz doradzać bliskim, jak znaleźć wymarzoną pracę. Trzymamy kciuki!