jak radzić sobie ze stresem
fot. pikrepo

Jak radzić sobie ze stresem? Przede wszystkim nie uciekaj przed tym. Zmierz się ze swoim życiem, nawet jeśli nie rozkłada przed Tobą czerwonego dywanu. Stres można zwalczyć, ale musisz tego chcieć. Przedstawimy Ci pięć sposobów, które większości pomagają, ale jeśli nie radzisz nawet po wdrożeniu ich w życie, poproś o pomoc specjalistę. Pamiętaj, że nie ma w tym absolutnie nic złego i wstydliwego. Najważniejsze, że chcesz poczuć się lepiej sam ze sobą. 😍

Spis Treści

Co może być sytuacją stresującą?

To wszystko zależy od tego, jaki masz charakter. Jeśli często się przejmujesz, jesteś wrażliwy empatyczny, możesz mieć problem ze stresem. Jakie sytuacje najczęściej doprowadzają do tego, że ludzie zaczynają panikować i zjadają ich nerwy? O zdanie w tej kwestii zapytaliśmy panią Ewę, która na co dzień pracuje jako psycholog w Krakowie.

Oczywiście ciężko wymienić wszystkie czynniki, które powodują w ludziach stres. Jednak w moim gabinecie najczęściej stres pacjentów jest związany z rozmową w sprawie pracy, nową pracą, wyborem sukni ślubnej, problemami ze znalezieniem drugiej połówki, pierwszą randką, ślubem w plenerze, a ostatnimi czasy bardzo często łączę się telefonicznie z pacjentami, którzy stresują się obecną sytuacją i przeraża ich pandemia. Jak widać, jest cały wachlarz sytuacji, które mogą kogoś zestresować. Czy jest jakiś złoty środek, który byłby odpowiedni dla każdego? Absolutnie nie, dlatego tak ważne jest to, aby dokładnie siebie poznać i wiedzieć, co może pomóc w takiej sytuacji. Jeśli niestety nie wiesz już, jak sobie radzić, zawsze sięgaj po pomoc specjalisty.

czarno-białe zdjęcie zasmuconej dziewczyny
fot. pexels

Jak radzić sobie ze stresem? 5 kroków do spokoju ducha

Być może któryś z tych sposobów sprawi, że przestaniesz się stresować na jakiś czas i uzmysłowisz sobie, że wszystko będzie dobrze.

  1. Coś dla ciała. Mini domowe SPA to coś, co powinno ukoić zszargane nerwy. Napuść do wanny wody, spraw sobie aromatyczną kąpiel. Usiądź wygodnie, na twarz nałóż maseczkę lub wykonaj masaż twarzy.
  2. Aktywność fizyczna. Wiele teorii głosi, że sport potrafi zdziałać cuda. Nie musisz od razu wybierać się na siłownię. Wystarczy, że poćwiczysz w domu, pobiegasz lub pójdziesz na spacer. Dlaczego aktywny człowiek będzie się mniej stresować? Chodzi o kortzyol, który znajduje się w naszym organizmie. Gdy się jest zestresowanym, nasze ciało wytwarza więcej kortyzolu, który potocznie nazywa się hormonem stresu. Ćwiczenie skutecznie z nim walczą!
  3. Coś dla ducha. Może to być wieczór w towarzystwie ulubionej komedii romantycznej, która wiesz, że zawsze poprawi Ci humor, a Ty zapominasz o całym świecie. Może to być malowanie obrazu, czytanie książki lub granie na instrumencie.
  4. Cisza i spokój bez telefonu. W stresie na pewno nie pomoże nerwowe sięganie po telefon czy oglądanie telewizji bez żadnego sensu. Chcesz się przecież uspokoić i wyciszyć, a nie „maltretować” kolejnymi informacjami
  5. Jedz pysznie! Tak, dobrze czytasz! Chodzi o to, aby traktować ciało z szacunkiem. To, co mu dajesz, ono Ci oddaje. Dużo pij wody, spożywaj regularnie warzywa i owoce. Nie pij dużo alkoholu nie jedz często fast foodów.
dziewczyna w długim warkoczu i niebieskiej koszuli robi smutną minę
fot. pixabay

A co Tobie pomaga w walce ze stresem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here