ślub kościelny
fot. pxhere

Ślub kościelny dziś wygląda nieco inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Kiedyś wyglądało to tak, że najpierw w dniu uroczystości rankiem para młoda i goście pojawiali się Urzędzie Stanu Cywilnego na ślubie cywilnym, a kilka godzin (czasem kilka tygodni) później odbywał się ślub kościelny. Czasy się jednak zmieniają 😉

Spis Treści

Czy ślub kościelny jest droższy od cywilnego?

Z całą pewnością tak. Przy ślubie cywilnym koszty urzędnicze wynoszą około 80 złotych, natomiast jeśli chodzi o koszt ślubu kościelnego, nikt tak naprawdę wprost nie powie, jaka to jest kwota… Ceny wahają się od 200 do 1500 złotych. Wszystko zależy od parafii, samego księdza, sytuacji rodzinnej pary młodej i pewnie wielu innych czynników, o których osoby spoza danej parafii nie mają pojęcia. Najczęściej w czasie rozmowy z przyszłymi małżonkami księża mówią, że pary dają „Co łaska”, ale za chwilę i tak padają słowa: „Ale nie mniej niż…”.

Miejsce ślubu

To także jest dość skomplikowany i niezbyt oczywisty temat. Dlaczego? W wielu przypadkach wszystko zależy od proboszcza danej parafii. Najczęściej jednak ślub bierze się w parafii panny młodej. Niestety zdarza się tak, że duchowny może odmówić parze udzielenia ślubu, gdy uzna, że narzeczona dostatecznie często nie pojawia się w kościele. Wówczas trzeba szukać innej parafii, ale należy pamiętać wówczas o kilku dokumentach. O szczegółach na pewno poinformuje Was proboszcz.

panna młoda trzyma kwiaty
fot. pxhere

Co z terminem? Kiedy zarezerwować datę?

Im szybciej, tym lepiej, ponieważ musicie pamiętać, że czekają Was nauki przedmałżeńskie, na które trzeba przeznaczyć odpowiednią ilość godzin. Pamiętajcie także, że większe obłożenie jest w wakacje, miesiące na literę „R” i w święta. Ślubne przygotowania zajmują naprawdę sporo czasu…

Jakie dokumenty są wymagane, aby można było wziąć ślub kościelny?

  • Dowody osobiste
  • Metryka chrztu z adnotacją o bierzmowaniu. Metryka musi trafić do parafii do sześciu (czasem trzech) miesięcy od jej wydania
  • Akt zgonu małżonka lub małżonki, gdy ślub chce wziąć wdowiec lub wdówka
  • Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego
  • Jeśli będzie to ślub konkordatowy, z Urzędu Stanu Cywilnego niezbędne jest pobranie zaświadczenia o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Ten dokument jest jednak ważny 6 miesięcy

Ważne jest także przekazanie danych Waszych świadków. Nie muszą oni stawiać się z Wami osobiście. Na tym etapie wystarczy tylko tyle, że to Wy przekażecie ich nazwiska.

Co się dzieje w dniu ślubu?

Poza tym, że panna młoda w pięknej sukni ślubnej z długim welonem zmierza w stronę ołtarza z miłością swojego życia… nie wolno zapomnieć o formalnościach! Gdyby nie one, Wasz ślub byłby nieważny. Co zatem dzieje się tego dnia?

  • Przekazujecie zaświadczenia o tym, że dzień przed ślubem spowiadaliście się
  • W zakrystii razem ze świadkami dokonujecie podpisów. Wtedy także świadkowie muszą oddać karteczki ze spowiedzi. W tym samym czasie przekazywane są Wasze obrączki
  • Podpisujecie zaświadczenie o zawarciu związku małżeńskiego

Nie zapominajcie o tym, że każda parafia może mieć swoje wewnętrzne zasady, dlatego najlepiej o wszystko dokładnie wypytać. Nie bójcie się zadawać pytań – w końcu chodzi o najważniejszy dzień w Waszym życiu.

para młoda przy ołtarzu
fot. pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here