ślub cywilny
fot. pixabay

Ślub cywilny jest tak samą ważną ceremonią jak ślub kościelny, dlatego nie ma powodu, dla którego miałabyś tego dnia wyglądać gorzej niż Twoje koleżanki, które w pięknej sukni ślubnej i w długim welonie idą do ołtarza. Ty także możesz mieć śnieżnobiałą suknię ślubną i welon, który będzie się kończyć nawet kilka metrów za trenem! Niech Cię nic nie ogranicza i nie czuj się gorsza z tego powodu! Ślubne przygotowania także niemal niczym się nie różnią, z tą tylko różnicą, że znacznie szybciej otrzymacie termin w Urzędzie Stanu Cywilnego niż w Kościele 😉

Spis Treści

Ślub Cywilny – od czego zacząć?

Narzeczeni udają się do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie wyrażają wolę zawarcia związku małżeńskiego. Miesiąc przed wyznaczonym terminem pojawiają się powtórnie, aby potwierdzić datę. Opłata skarbowa wynosi 84 złote. Wówczas także należy okazać: dowody tożsamości, odpisy skróconych aktów urodzenia i złożyć pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego.

Czym się różni od ślubu kościelnego?

Na pewno tym, że jest znacznie krótszy czas oczekiwania na datę, mniejsze są także koszty. Inna jest także przysięga, którą zakochani sobie składają:

Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe

zbliżenie na złote obrączki
fot. pixabay

Ile trwa ślub cywilny?

Najczęściej cała ceremonia nie trwa dłużej niż 20 minut i odbywa się w kolejności:

  1. Urzędnik mówi o tym, jaka jest rola małżeństwa
  2. Pada pytanie o to, czy państwo młodzi chcą zawrzeć małżeństwo i sprawić, aby było ono zgodne, trwałe i szczęśliwe
  3. W tym momencie padają słowa przysięgi z ust pary młodej i zakładanie obrączek
  4. Podpisanie aktu małżeństwa
  5. Urzędnik informuje o tym, że pan młody może pocałować pannę młodą

Czy na ślub cywilny trzeba inaczej się ubrać niż na kościelny?

Nie ma takiej potrzeby, choć przyjęło się, że kreacja panny młodej jest krótka. Na głowie zamiast welonu znajduje się często fascynator, opaska do włosów lub wianek ślubny. Jeśli chodzi o kolory, dominują biele, pudrowe róże i pastele, choć przyznać trzeba, że na przestrzeni kilku ostatnich lat ta tendencja mocno się zmieniła. Kobiety są znacznie śmielsze i decydują się na długie suknie ślubne i zakładają welony. W gruncie rzeczy wszystko zależy od tego, czy po ślubie będziecie mieć duże wesele, obiad dla najbliższych, czy małe przyjęcie. Wtedy klucz doboru ubrań jest podyktowany charakterem wydarzenia.

Czy można wziąć ślub cywilnym w innym miejscu niż urząd?

Jak najbardziej! Ślub w plenerze jest aktualnie bardzo popularny i można go wziąć niemalże wszędzie. Najczęściej jednak są to np. ogrody przy hotelu, pomosty lub inne romantyczne miejsca, które nadają nieco bajkowego klimatu. Wiele par decyduje się na taki ślub, gdy planują wesele w stylu boho. Należy jednak pamiętać, że to urzędnik USC zatwierdza miejsce, w którym chcecie się pobrać.

pan młody w urzędzie stanu cywilnego
fot. pixabay

Kto z Was brał tylko ślub cywilny? ❤

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here