Ile dać na komunię
fot. pixabay

Ile dać na komunię? Jak się zachować w sytuacji, gdy nie możesz sobie pozwolić na duży wydatek? Czy dziadkowie powinni dać więcej od chrzestnych? A co z rodzicami? Czy oni także powinni dać prezent dziecku? Pytań z okazji tego święta jest cała lista i można odnieść wrażenie, że wątpliwości tylko się mnożą… 🙂 Co kupić na komunię lub ile włożyć do koperty? Czy są jakieś utarte normy? Spokojnie, postaramy się wszystko wyjaśnić!

Spis Treści

Co się tak naprawdę liczy?

Nie zapominajmy o tym, że przyjęcie komunijne nie jest w tym wszystkim najważniejsze. Liczy się to, co dzieje się w kościele, dlatego też najcenniejsze powinny być prezenty religijne. Dobrze jednak wiemy, że rzeczywistość wygląda zgoła inaczej i na przestrzeni lat utarło się, że należy coś dać dziecku i nie wypada przyjść bez niczego. Czy aby na pewno to jest słuszne podejście? To oczywiście jest kwestia indywidualna, ale podsuwamy tylko delikatnie pomysł – komunia bez prezentów także jest możliwa! Sytuacja jest o tyle utrudniona w tym roku, a wszystko przez koronawirus, który pokrzyżował plany tysięcy osób. Komunia 2020 wygląda inaczej niż te we wcześniejszych latach.

zastawiony stół w eleganckiej restauracji
fot. pixabay

Ile dać na komunię?

Bardzo ciężko odpowiedzieć na to pytanie wprost, ponieważ składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, czy przyjęcie odbywa się w domu czy w restauracji. Ważne jest także to, ile gości z Tobą przychodzi i co łączy Cię z dzieckiem. Ogólnie przyjęło się, że najwięcej do koperty wkładają dziadkowie i chrzestni – kwoty wahają się od 250 do nawet 1500 złotych. Jednak warto pamiętać o tym, aby kwotą nie wprawiać w zakłopotanie rodziców, ponieważ w przyszłości będą być może chcieli się zrekompensować, a nie będą mieli takich możliwości. Najczęściej w sieci pojawia się jednak informacja o tym, że dziadkowie dają średnio 500-700 złotych. Ile dać na komunię jako chrzestny? I tu znów pojawia się dylemat. Najczęściej jednak pada kwota od 300 do 500 zł.

Nie zapominajmy także o tym, że dzieci bardzo ucieszą się z trafionych upominków – niekoniecznie muszą to być pieniądze! Pamiętaj, że prezent dla dziewczynki na komunię może nieco różnić się od prezentu dla chłopca na komunię. Możesz swój wybór skonsultować z rodzicami, bo w końcu oni najlepiej wiedzą, czego potrzebuje ich pociecha. A jakie Wy macie doświadczenia w tej materii? Dajecie pieniądze czy wolicie ofiarować prezent materialny?

Ciało Boże w naczyniu trzymanym przez dłonie księdza
fot. pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here