prezenty religijne
fot. pixabay

Prezenty religijne mogą być trafionym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby. Nie sprawdzą się tylko na chrzest, komunię lub ślub. Kiedy jeszcze można obdarować kogoś w ten sposób? Możliwości jest wiele, ale najpierw należy dowiedzieć się, czy dana osoba ucieszy się w ogóle z takiego podarunku. Mówiąc wprost – ateistka może poczuć się wręcz urażona, gdy dostanie np. delikatną biżuterię z krzyżykiem.

Spis Treści

Co lubi obdarowana osoba?

Nie sugeruj się swoim gustem i tym, co Tobie się podoba – tak byłoby najprościej, ale nie o to chodzi w wybieraniu prezentu dla bliskiej osoby. Nie próbuj także zgadywać, czy osoba, której chciałbyś ofiarować prezent religijny, jest wierząca lub nie. Zanim sprezentujesz coś takiego komuś, powinieneś mieć pewność, że taka osoba będzie z tego zadowolona. Dlaczego? Chyba nie chciałbyś doprowadzić do niezręcznej sytuacji, prawda? Należy mieć zawsze na uwadze zasady savoir-vivre.

ręce złożone w geście modlitwy na Biblii
fot. pixabay

Prezenty religijne – co wybrać?

Oczywiście wszystko zależy od tego, na jaką okazję ma być to podarunek. Pani Ania, która pracuje w krakowskim sklepie z dewocjonaliami, zdradziła nam, co najczęściej wybierają klienci i na jakie okazje.

Nie będę ukrywać – najczęściej przychodzą do nas klienci, gdy nie wiedzą, co kupić na chrzest dla chłopczyka lub co kupić na chrzest dla dziewczynki. Wówczas najczęściej radzimy, aby był to skromny medalik z grawerem, srebrny obrazek z grawerem lub album na chrzest z cytatami świętych. Na drugim miejscu największą popularnością cieszą się prezenty na Komunię Świętą. Bliscy kupują złote krzyżyki lub medaliki, ale bardzo często także są to pięknie ilustrowane Biblie dla najmłodszych. Niektórzy decydują się także na różańce.

Być może teraz niektórych zaskoczę, ale dużo osób kupuje także prezenty w naszym sklepie na osiemnastkę lub na ślub. Na tę pierwszą okazję najczęściej kupują dziadkowie, którzy zwierzają nam się często, że robią to w nadziei, że dany święty uchroni wnuczka/wnuczkę przed złem, które czai się na nie we współczesnym świecie. W drugim przypadku klienci decydują się na prezent religijny, gdy nie wiedzą, co dać zamiast kwiatów parze młodej. Szczerze zawsze im polecamy np. pięknie wydany album z cytatami świętych lub święty obrazek do nowego mieszkania. Tani prezent ślubny wcale nie musi być zły!

Niestety bardzo często musimy walczyć ze stereotypem, że w sklepie z dewocjonaliami jest drogo. Naprawdę codziennie muszę odnosić się do tego i tłumaczyć, że można u nas dostać prezent do 50 złotych, z którego odbiorca będzie zadowolony. Już na sam koniec dodam jeszcze, że w naszym sklepie można dostać cudowny prezent dla mamy na święta, prezent dla żony, a nawet prezent na urodziny dla koleżanki.

czarny krzyżyk z koralikami różaniec
fot. pixabay

Co sądzicie o religijnych prezentach? Dostaliście taki albo komuś sprezentowaliście?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here