Przyjęcie komunijne w domu czy w restauracji? Na pewno zastanawialiście się nad tym na długo przed tym, gdy pojawiła się data Komunii Waszego dziecka. Co wybrać, aby nie wydać dużo pieniędzy? Jakie są plusy, a jakie są minusy obu opcji? Pamiętaj, że to nie jest Wasze święto i musicie robić tak, aby to Wasza latorośl była zadowolona. Na co zwrócić uwagę?
Spis Treści
Przyjęcie komunijne – czy w ogóle musi się odbyć?
Teoretycznie nie ma takiej potrzeby, ponieważ w końcu chodzi o to, aby być bliżej Pana Boga i sprawić, aby dziecko poczuło więź. Jeśli rodzice uznają, że spotkanie rodzinne po mszy ich zdaniem będzie niepotrzebne, trzeba będzie się do tego dostosować. Spotkanie komunijne może się także nie odbyć w momencie, gdy rodziców nie stać na nie lub nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy tego dnia. Trzeba bowiem wiedzieć, że takie przyjęcie jest sporym wydatkiem i niekiedy nazywane jest wręcz… małym weselem!
A co prezentami?
Co w sytuacji, gdy po mszy nie ma przyjęcia komunijnego? Kiedy wręczyć upominek dla dziecka? Co kupić na komunię w takiej sytuacji? Według zasad savoir-vivre nie powinno się zmieniać założeń, co do prezentu tylko dlatego, że rodzice nie organizują spotkania dla przyjaciół i rodziny . Tradycja wręczania prezentów tego dnia jest czymś ważnym dla dziecka. Bardzo często goście decydują się wówczas na prezenty religijne.
Przyjęcie komunijne w domu – plusy i minusy
Niemalże od razu można zauważyć sporą wadę, jeśli chodzi o spotkanie w domu… PRZYGOTOWANIA. Są one nieporównywalnie większe od tego z czym przyszłoby Ci się zmierzyć w czasie przyjęcia w restauracji. Przygotowując spotkanie w domu, najprawdopodobniej sama będziesz zajmować się potrawami, przystrojeniem stołów i ogólną organizacją. Jeśli chodzi o plusy, na pewno można zrobić to taniej niż spotkanie w knajpie, ale wówczas poświęcasz na to więcej cennego czasu, który mogłabyś poświęcić wówczas dziecku.
Przyjęcie komunijne w restauracji – plusy i minusy
Nie da się ukryć, że to bardzo komfortowa sytuacja, ponieważ wszystko jest przygotowane, winietki ułożone na stole, potrawy i ciasto wybrane, a jedynym Twoim zmartwieniem będzie to, czy będzie to komunia bez alkoholu, czy jednak zdecydujesz się na wino lub szampana. Niektóre restauracje mają także podpisane umowy z animatorami i dzieci w czasie takiego spotkania nie będą się nudzić. Czy ta opcja nie ma minusów? Ma jeden i to dość potężnych rozmiarów – cena. Coraz częściej słyszy się, że za talerzyk w czasie przyjęcia komunijnego płaci się tyle co za talerzyk w czasie wesela.
Co w takim razie wybrać? Naszym zdaniem przede wszystkim trzeba się kierować zasobnością portfela, a dopiero później realizować swoje marzenia. Pamiętaj także, że bardzo miłym gestem są podziękowania dla gości na komunię.