pieniądze na chrzest
fot. pixabay

Pieniądze na chrzest – czy w ogóle wypada dać maluszkowi taki prezent? A co z tradycją wręczania prezentów? To temat, który wzbudza kontrowersje od lat, ale wiele osób decyduje się na taką formę obdarowania maluszka. Dlaczego? Goście tłumaczą się tym, że w końcu to rodzice wiedzą najlepiej, co kupić swojemu dziecku i szczerze mówiąc jest w tym sporo prawdy.

Spis Treści

Co wypada, a czego nie wypada dawać?

Nie jest nigdzie powiedziane, że nie powinno się obdarować dziecka pieniędzmi na chrzest. Oczywiście miło byłoby, gdyby poza tym otrzymałoby jeszcze kartkę z życzeniami. Zasady savoir-vivre nie mówią nic o tym, że „koperta” na chrzciny to zły pomysł. Najczęściej jednak to dziadkowie lub chrzestni decydują się na to, aby ofiarować dziecku pieniądze. Pamiętać jednak trzeba, że to na barkach chrzestnych spoczywa obowiązek, aby kupić kilka niezbędnych rzeczy. Muszą dać dziecku ozdobną świecę, szatę, prezenty religijne i bukiecik kwiatów.

uśmiechnięte dziecko leżące na kocu
fot. wikipedia

Pieniądze na chrzest – ile wypada dać?

To także jest kwestia bardzo indywidualna – logicznym jest, że jeśli ktoś nie ma dużo pieniędzy, nie włoży do koperty tyle samo, co osoba zamożniejsza. To trzeba przede wszystkim brać pod uwagę. Co jeszcze? Można wziąć pod uwagę to, czy rodzice organizują chrzciny w restauracji, czy po mszy goście rozchodzą się do domu. Oczywiście, jeśli mowa o obiedzie w restauracji, należy wziąć pod uwagę to, że zorganizowanie takiej uroczystości niekiedy kosztuje od osoby tyle samo co… na weselu!

Przyjęło się, że średnio daje się 300 złotych. W Internecie oczywiście można przeczytać, że zdarzają się także większe sumy, ale wówczas takiej imprezie rodzinnej bliżej pod tym względem do wesela 😉 Nie warto przesadzać w żadną stronę!

Nie zapominajmy jeszcze o jednej kwestii – o umiarze. Oczywiście, jeśli masz sporo pieniędzy, nawet jako daleka rodzina możesz dać na chrzest tysiąc złotych, ale tutaj pojawia się pewien problem. Nie należy robić tego, jeśli wiemy, że rodzice dziecka mogliby czuć się zakłopotani. Być może chcieliby się odwdzięczyć w przyszłości, a nie będą mieli jak? To także ważny aspekt, o którym warto pamiętać.

niemowlak o brązowych oczach leży na kocu
fot. pexels

Prezent czy pieniądze na chrzest?

Musisz zdecydować sam, na czym bardziej Ci zależy. Czy chciałbyś, aby dziecko mogło wrócić za kilka lat do prezentu od Ciebie i z łezką oku wspomnieć to, co dostało? A może bardziej ufasz rodzicom i wiesz, że oni jak nikt inny znają swoje dziecko i kupią mu to, czego akurat w danej chwili potrzebuje? Wszystko zależy od Ciebie! A prawdą jest, że nie liczy się sam prezent, a Twoja obecność. Czy czekają Cię w tym roku takie spotkania rodzinne? Wiesz, co kupić na chrzest dla dziewczynki? A może bardziej orientujesz się w tym, co kupić na chrzest dla chłopczyka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here