zasady savoir-vivre
fot. needpix

Święta tuż-tuż… Nie tylko trzeba pamiętać o tym, aby wybrać prezenty i odpowiednio je zapakować. Powinniśmy przypomnieć sobie także zasady savoir-vivre. Wigilia to wyjątkowy czas, kiedy warto wiedzieć, jak się zachować przy stole, jak go udekorować albo w co się ubrać.

Spis Treści

Nikt nie wymaga rzeczy niemożliwych!

Nie obawiaj się tego, że nagle w dzień Wigilii wszystko się zmieni i nie będziesz mógł swobodnie zachowywać się przy bliskich, ponieważ tego oczekują od Ciebie inni. Nie w tym sęk! Chodzi o dobre maniery, które powinny wynikać przede wszystkim z szacunku do bliskich Ci osób. Dlatego też odświętnie się wówczas ubierz, udekoruj stół, zastanów się nad tym, jak usadzić gości, a prezenty spakuj w świąteczny papier do pakowania.

Zasady savoir-vivre na święta. Od czego zacząć?

Spokojnie, masz dużo czasu na to, aby zdobyć tę tajemną wiedzę 😉 i wdrożyć ją w życie. Najważniejsze to wiedzieć, że dobre maniery nie powinny opuszczać Cię także na co dzień. Nie chodzi przecież o to, aby być wzorem tylko w święta!

rodzina przy stole
fot. flickr

Drobnymi kroczkami osiągniesz cel

  • Przyjmowanie gości. Nie dopuść do sytuacji, żeby Twoja rodzina weszła do Twojego domu, podczas gdy Ty będziesz krzątać się jeszcze po domu w szlafroku i będziesz kończyć coś gotować. Gdy bliskie Ci osoby przekraczają próg Twojego mieszkania, Ty powinieneś witać ich i odebrać od nich płaszcze
  • Pamiętaj o każdym z osobna! Istotne jest to, jak będzie wyglądać usadzenie gości przy stole świątecznym. Postaraj się zaaranżować to tak, aby nikt nie czuł się niezręcznie. O tym, że każdy jest inny, nie możesz także zapomnieć w czasie wyboru podarunków – prezent dla mamy na święta będzie różnić się od tego, co ofiarujesz bratu swojej narzeczonej. Dopasuj się do sytuacji, do pasji danej osoby i zainteresowań
  • Odpowiedni strój do okazji. Niezależnie od tego, czy jesteś organizatorem Wigilii czy gościem, musisz wiedzieć, jak się ubrać na święta. Na pewno tego dnia odpuść sobie prześwitujące koronki, wystające elementy bielizny, zbyt duże dekolty i szaleńczy makijaż rodem z balu przebierańców
  • „Podano do stołu!”. Zanim jednak nadejdzie ten moment, musisz wiedzieć, jak udekorować stół na święta. Równie ważne jest nakrywanie do stołu wigilijnego. Liczy się pierwsze wrażenie – zwłaszcza w czasie Wigilii!
  • Jedzenie z perspektywy gościa i organizatora. To kwestia kluczowa, jeśli chodzi o wigilijną kolację. Jeśli sam zajmujesz się organizacją, powinieneś zadbać o to, aby na stole pojawiło się 12 dań. Jeśli jesteś gościem, w dobrym tonie jest spróbować każdą z tych potraw. Ten moment to także okazja do tego, aby porozmawiać na temat tego skąd się wzięła tradycja 12 potraw wigilijnych. Gdy skończysz posiłek, nie zapomnij o odpowiednim ułożeniu sztućców po jedzeniu!
fot. pxhere

Zasady savoir-vivre są proste! Najważniejsze, aby o nich pamiętać

Już chyba wiesz, dlaczego warto znać zasady savoir vivre? To szereg zachowań, które tworzą niepowtarzalną całość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here