test na porowatość włosów
fot. Pexels

Test na porowatość włosów zrób, jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki masz typ włosów i jakich kosmetyków powinnaś używać. Prosty sposób na to, aby w końcu trafiać z produktami, które podkreślą Twoje piękno. Dzięki świadomej pielęgnacji Twoje włosy będą wyglądać jeszcze lepiej.

Spis Treści

Co to jest porowatość włosów?

Zacznij od samego początku! Aby móc przeprowadzić test, dowiedz się najpierw, co oznacza sama słowo „porowatość” i do czego się odnosi w kontekście pielęgnacji włosów. Najprościej rzecz ujmując, chodzi o to, aby ustalić, jak bardzo łuski odchylone są od kory włosa. Biorąc właśnie to pod uwagę, wyróżnia się trzy typy porowatości:

  • niskoporowate – łuski są domknięte i mocno przylegają do kory
  • średnioporowate – widać delikatne odchylenie łusek
  • wysokoporowate – łuski są mocno odchylone

Jeśli będziesz wiedzieć, jakie włosy posiadasz, prościej będzie Ci dobrać kosmetyki, a przy okazji upewnisz się, jak myć włosy, jak często olejować włosy czy w ogóle używać oleju rycynowego na końcówki lub płukać włosy wodą ryżową. Domowe sposoby na błyszczące włosy są dobre, ale być może przez porowatość włosów z niektórych zabiegów będziesz musiała zrezygnować.

rozrzucone na białym kocu przyrządy do włosów
fot. Pexels

Test na porowatość włosów – jak zrobić?

Najprostszym sposobem okazuje się test ze szklanką wody. Choć brzmi dziwnie, musisz nam zaufać, że działa i dzięki temu dowiesz się, w jakiej kondycji są Twoje włosy.

  • Przygotuj szklankę z letnią wodą
  • Wyrwij jednego dość długiego włosa i włóż go do wody
  • Wróć do szklanki po kilku minutach i sprawdź, co się stało

Jeśli włos nie opadł na dno, a unosi się swobodnie na powierzchni wody, najprawdopodobniej oznacza to, że masz włosy niskoporowate. Z kolei jeśli włos znajduje się w połowie szklanki i nie ma zamiaru drgnąć w żadną stronę, jesteś posiadaczką włosów średnioporowatych. Już zapewne domyślasz się, że jeśli włos opadł na samo dno, oznacz to nic innego jak to, że masz włosy wysokoporowate.

Aby się upewnić, wykonaj test codziennie przez tydzień. Dzięki temu będziesz wiedziała na 100%, jaki masz typ włosów.

zbliżenie na kobiecą głową z czarnymi, długimi włosami
fot. Pexels

Włosy niskoporowate, średnioporowate czy wysokoporowate?

Okazuje się, że jest jeszcze jeden prosty sposób, który pomoże Ci ocenić, jaki typ włosów posiadasz. Jeśli jesteś posiadaczką idealnie prostych pasm, to najprawdopodobniej masz włosy niskoporowate. Jeśli są lekko falowane, to możesz mieć nadzieję, że masz włosy średnioporowate. Z kolei wysokoporowate to najczęściej mocne loczki lub fale.

Jeśli mimo tych dwóch sposobów na poznanie prawdy o swoich włosach, nadal nie wiesz, jaką masz porowatość, odwiedź specjalistę. Stylista fryzur z całą pewnością stanie na wysokości zadania i szybko rozwieje Twoje wątpliwości przy okazji doradzając, w jakiej fryzurze będziesz wyglądać najlepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here