ekstrawertyk
fot. Pexels

Ekstrawertyk to osoba, której wszędzie pełno i nie usiedzi w jednym miejscu. Nie ma problemu z wyrażeniem emocji i nie chowa ich w sobie. Jak rozpoznać, czy ma się takie dominujące cechy? W jakim zawodzie ekstrawertyk sprawdzi się najlepiej?

Spis Treści

Ekstrawertyk – skąd pochodzi to słowa?

Słowo zostało wprowadzone przez Carla Gustava Junga. W swojej pracy pt. „Typy psychologiczne” z 1921 roku właśnie tam dokładnie opisał cechy ekstrawertyka. Z czasem szerzej pojęciem zajął się Hans Jürgen Eysenck. Psycholog z Anglii dokładnie przeanalizował ten typ osobowości i wyszczególnił charakterystyczne cechy.

mężczyzna z długimi włosami trzyma zabawkowe oczy na wysokości powiek
fot. Pexels

Ekstrawertyk – jakie ma cechy charakteru?

Ekstrawertyk jest przeciwieństwem introwertyka, a jego cechy charakteru sprawiają, że uchodzi za osobą towarzyską, głośną i lubiącą być w centrum zainteresowania. To osoba, która z całą pewnością na pierwszej randce lub w czasie wielkiego wyjścia nie siedzi w rogu sali tylko wiedzie prym wśród innych gości. Jakimi cechami się charakteryzuje?

  • jest żywiołowy i nie boi się robić pierwszy kroku
  • okazuje emocje i jest impulsywny
  • imprezy i spotkania towarzyskie to jego żywioł
  • nie zastanawia się nad tym, jak radzić sobie ze stresem tylko działa
  • męczy się monotonią i w jego życiu musi się coś dziać
  • nie stresuje się publicznyni wystąpieniami
  • jest głośny i szybko mówi
  • pewność siebie i wiara w swoje możliwości to także jego cechy dominujące
  • niestety jest nerwowy, również może wpadać w histerię

Jakie wady i zalety ma ekstrawertyk?

Bez wątpienia cechą godną pozazdroszczenia jest pewność siebie i brak strachu przed działaniem. Dlatego też bardzo często ekstrawertyk zostaje liderem. Jest w stanie ruszyć za sobą tłumy i sprawić, że z każdej rozmowy w sprawie pracy wyjdzie zwycięsko. Nie zastanawia się, jak znaleźć wymarzoną pracę tylko działa. Analizowanie jest mu obce.

Przez nagromadzenie emocji może dojść do tego, że ekstrawertyk wpada w stany smutku. Zdarza się także, że w sytuacjach stresogennych taka osoba może nie do końca się kontrolować. Oczywiście to nie są jedyne wady, jakie posiada ekstrawertyk. Ma również problem ze skupieniem uwagi na jednym rozmówcy i słuchaniu tego, co ma do powiedzenia. Z całą pewnością woli mówić niż słuchać. Niestety z licznych badań wynika, że ekstrawertyk ma większą szansę na zdradę niż introwertyk.

mężczyzna z długimi włosami i pomalowanymi na czarno oczami
fot. Pexels

Jaki zawód powinna wybrać osoba ekstrawertyczna?

Najlepszy zawód świata dla ekstrawertyka opiera się przede wszystkim na kontakcie z ludźmi. Dlatego też sprawdzi się w roli aktora, dziennikarza, konferansjera np. na osiemnastce, kierownika czy menadżera zespołu. Dzięki ciekawej osobowości i przywódczym cechom będzie lubianym szefem i docenianym współpracownikiem.

Wiedziałeś, że ambiwertyk to połączenie cech ekstrawertyka i introwertyka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here