jak często myć noworodka
pixabay.com

Jak często myć noworodka? Na pewno takie pytanie zadają sobie przyszli rodzice. Często nie potrafią jednoznacznie znaleźć na nie odpowiedzi, ponieważ każda położna i lekarz ma inne zdanie w tej kwestii. Najlepiej słuchać swojej intuicji. Przy okazji obserwuj to, jak zachowuje się maluch.

Spis Treści

Pierwsza kąpiel noworodka

Z reguły pierwsze spotkanie z wodą ma jeszcze miejsce w szpitalu. Jednak coraz częściej spotykamy się z teorią, że maluszka myje się dopiero po kilku dniach od chwili kiedy pojawi się na świecie. To nie jest tak, że pielęgnacja ciała nie jest ważna. Trzeba jednak wziąć pod uwagę przede wszystkim delikatną i wrażliwą skórę i dbanie o ochronną powłokę ciała.

czarno-białe zdjęcie z małymi stópkami w objęciach dorosłych dłoni
pixabay.com

Jak często myć noworodka?

Jedna ze szkół mówi, aby dopiero po tygodniu umyć noworodka. Niektórzy wręcz w drugiej dobie decydują się na to, aby maluszek został wykąpany w domowym zaciszu. O ile udało się ustalić już, kiedy pierwszy raz wykąpać niemowlaka to, co do tego, jak często to robić, wszystko zależy od preferencji rodziców. Ważne jest, czy maluszek ma cerę suchą. Wielu lekarzy wręcz podkreśla, że jednak nie ma takiej konieczności, aby noworodek był kąpany codziennie. Dlaczego tak uważają? Przecież i tak w czasie zmieniania pieluszki newralgiczne miejsca dziecka są przemywane ciepłą wodą lub wilgotnymi chusteczkami.

mała dłoń położona na wielką dłoń
pixabay.com

Kąpiel noworodka

To, jak często myjesz maluszka, uzależnij od czynników związanych z nim samym. Sprawdzaj, jakie warunki panują w domu, a także na zewnątrz. Jeśli w domu jest sucho, maluch często się poci albo zwyczajnie dziecko lubi kąpiele, weź to pod uwagę i zwiększ częstotliwość wizyty w łazience. Jeśli widzisz, że sprawia mu to przyjemność i jest przy tym bardzo spokojny, można kąpać maluszka raz dziennie lub co drugi dzień.

Przyjęło się jednak, że najczęściej rodzice wykonują takie kąpiele dwa razy w tygodniu. Nie można zapomnieć jednak o tym, aby odpowiednio dbać o higienę w czasie przewijania pieluszki.

Kompletując wyprawkę dla noworodka, nie zapomnij oczywiście o tym, aby kupić niezbędne produkty do nawilżania skóry, ale także bardzo delikatne płyny do mycia. Taki produkt będzie dobrym luksusowym, który nie sprawi, że na delikatnym ciele malucha pojawi się wysypka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here